0° socket, China, 16 A, single
Type STD-CN0A16 RW1
|Item no. 6120742
|EAN 4012196050109



Item no. / Type
6120742 / STD-CN0A16 RW1
Ünite sayısı
1
Version for
Single 0°
Colour
Pure white; RAL 9010
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Socket, single 0°, China, with increased touch protection, with screw terminals, 2-pin,
16 A, 250 V~.
16 A, 250 V~.
Technical data
Dimensions
| Width | 45 mm |
|---|---|
| Height | 45 mm |
Technical data
| Kutup sayısı | 2 |
|---|---|
| Hinged cover | no |
| increased touch protection | yes |
| Warning light | no |
| Halojen İçermez | yes |
| Etiket alanı | no |
| Ünite sayısı | 1 |
| Koruma sınıfı | Other |
| Nominal current | 16 A |
| Anma gerilimi | 250 V |
| Closable | no |
| Ejection mechanism | no |
| Surge protection | no |
| Error current protection | no |
| With fine-wire fuse | no |
| With on/off switch | no |
| Rotated central insert | no |
| Depth | 35 mm |
| Cover | Central plate |
| Printed label/coding | Without printing |
| Special power supply | Without special power supply |
| Surface version | Matt |
| Transparent | no |
| Socket angle | 0° |
| Number of switchable sockets | 0 |
| With functional lighting | no |
| With orientation lighting | no |
| For more difficult conditions (according to VDE) | no |
| Version for | Single 0° |
| Mounting type | Device installation duct |
| Fastening type | Lock |
| Connection type | Screw terminal |
| Operating temperature, min. | -5 °C |
| Operating temperature, max. | 40 °C |
| Boyut | 250V, 16A |
| Material | Polycarbonate |
| Colour | Pure white; RAL 9010 |
Environmental Data
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|---|
| Packaging without plastic | yes |
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 0,068 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (1)
Declarations (3)
Certificates (1)
Instructions and Aid (1)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Ünite sayısı
Version for
Colour
Item no.
STD-CN0A16 RW1
1
Tekli 0°
Pure white; RAL 9010
6120742
STD-CN0A16 RW1
Item no.
6120742
Ünite sayısı
1
Version for
Tekli 0°
Colour
Pure white; RAL 9010

