0° socket, Switzerland, single
Type SKS-CH0 RW1
|Item no. 6117200
|EAN 4012195008866



Item no. / Type
6117200 / SKS-CH0 RW1
Ünite sayısı
1
Version for
Single 0°
Colour
Pure white; RAL 9010
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Socket, single 0°, to Swiss standard (SEV), with screwless terminals, 2-pin, 10 A, 250 V~, type 13, with connection terminals to IEC 60884-1.
For installation in Rapid 45 ducts, device installation ducts, installation columns, underfloor systems and Deskboxes.
For installation in Rapid 45 ducts, device installation ducts, installation columns, underfloor systems and Deskboxes.
Technical data
Dimensions
| Width | 45 mm |
|---|---|
| Height | 45 mm |
Technical data
| Hinged cover | no |
|---|---|
| increased touch protection | no |
| Rezerve işletme süresi | no |
| Warning light | no |
| Halojen İçermez | no |
| Etiket alanı | no |
| Ünite sayısı | 1 |
| Koruma sınıfı | Other |
| Nominal current | 10 A |
| Anma gerilimi | 250 V |
| Closable | no |
| Surge protection | no |
| Error current protection | no |
| With fine-wire fuse | no |
| With on/off switch | no |
| Rotated central insert | no |
| Depth | 39,5 mm |
| Cover | Central plate |
| Printed label/coding | Without printing |
| Special power supply | Without special power supply |
| Surface version | Not applicable |
| Transparent | no |
| Socket angle | 0° |
| With functional lighting | no |
| With orientation lighting | no |
| For more difficult conditions (according to VDE) | no |
| Version for | Single 0° |
| Mounting type | Device installation duct |
| Fastening type | Lock |
| Operating temperature, min. | -5 °C |
| Operating temperature, max. | 40 °C |
| Boyut | 250V, 10A |
| Material | Polycarbonate |
| Colour | Pure white; RAL 9010 |
Environmental Data
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|---|
| Packaging without plastic | yes |
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 0,018 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (1)
Declarations (2)
Instructions and Aid (1)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Ünite sayısı
Version for
Colour
Item no.
SKS-CH0 RW1
1
Single 0°
Pure white; RAL 9010
6117200
SKS-CH0 RW1
Item no.
6117200
Ünite sayısı
1
Version for
Single 0°
Colour
Pure white; RAL 9010

