1015 D fastening clip
Type 1015 D 5 G
|Item no. 1009455
|EAN 4012196458561



Item no. / Type
For diameter
Smallest selling unit: 100 piece
100piece
piece
Description
Fastening clip with a central fastening point for 2 cables or 2 pipes
Technical data
Dimensions
| Length | 33 mm |
|---|---|
| Width | 12 mm |
| Height | 6 mm |
| Dimension A | 33 mm |
| Dimension H | 6 mm |
| Dimension b | 12 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | yes |
|---|---|
| Material thickness | 1,5 mm |
| For diameter | 5 |
| Hole size | 6,5 |
| Halogen-free | yes |
| UV-resistant | yes |
| Plastic-covered | no |
| Suitable in fire protection area | yes |
| Number of cables/pipes | 2 |
| Nominal diameter | 5 mm |
| Distance to the wall | no |
| Version for | Single-lobe |
| Fastening type | Screw hole |
| Clamping range D, min. | 5 mm |
| Dimension | 5mm |
| Surface | Electrogalvanized |
| Material | Steel |
Environmental Data
0,0082 kg CO2e / 1 PieceCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|---|
| Packaging without plastic | yes |
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 0,0082 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (1)
Declarations (4)
Certificates (1)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
For diameter
Item no.
1015 D 5 G
5
1009455
1015 D 6 G
6
1009457
1015 D 7 G
7
1009459
1015 D 8 G
8
1009461
1015 D 9 G
9
1009463
1015 D 10 G
10
1009465
1015 D 12 G
12
1009469
1015 D 14 G
14
1009473
1015 D 15 G
15
1009475
1015 D 16 G
16
1009477
1015 D 18 G
18
1009481
1015 D 20 G
20
1009485
1015 D 22 G
22
1009489
1015 D 25 G
25
1009493
For diameter
1015 D 5 G
Item no.
1009455
For diameter
5
1015 D 6 G
Item no.
1009457
For diameter
6
1015 D 7 G
Item no.
1009459
For diameter
7
1015 D 8 G
Item no.
1009461
For diameter
8
1015 D 9 G
Item no.
1009463
For diameter
9
1015 D 10 G
Item no.
1009465
For diameter
10
1015 D 12 G
Item no.
1009469
For diameter
12
1015 D 14 G
Item no.
1009473
For diameter
14
1015 D 15 G
Item no.
1009475
For diameter
15
1015 D 16 G
Item no.
1009477
For diameter
16
1015 D 18 G
Item no.
1009481
For diameter
18
1015 D 20 G
Item no.
1009485
For diameter
20
1015 D 22 G
Item no.
1009489
For diameter
22
1015 D 25 G
Item no.
1009493
For diameter
25
