3-wire connection cable, PVC, cross-section 2.5 mm², 1 m length, black
Type VL-WIN 3P2.5 1SW
|Item no. 6108710
|EAN 4012196688463



Item no. / Type
Cable length
Cross-section
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Connection cable 3 x 2.5 mm² in the version socket-connector, type WINSTA® MIDI.
PVC hose pipe: H05VV-F 3 x 2.5 mm²
Suitable for connection of ready-for-connection universal supports Connect UTC to an energy distributor.
PVC hose pipe: H05VV-F 3 x 2.5 mm²
Suitable for connection of ready-for-connection universal supports Connect UTC to an energy distributor.
Technical data
Technical data
| Number of poles | 3 |
|---|---|
| Halogen-free | no |
| Protection rating | IP20 |
| Cable length | 1000 mm |
| Nominal current | 20 A |
| Nominal voltage | 250 V |
| Mechanical encoding | yes |
| Colour of the coding/contact insert | Black |
| Type of locking | Separate |
| Pin labelling | L, N, PE |
| Version, page 1 | socket |
| Version, page 2 | Connector |
| Cross-section | 1.5 mm² |
| Dimension | 1000x27x15 |
| Material | Polyamide |
| Colour | Black |
Environmental Data
0,7005 kg CO2e / 1 PieceCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 0,7005 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (3)
Declarations (2)
Instructions and Aid (1)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Number of poles
Cable length
Cross-section
Item no.
VL-WIN 3P2.5 1SW
3
1000
1.5
6108710
VL-WIN 3P2.5 3SW
3
3000
1.5
6108714
VL-WIN 3P2.5 5SW
3
5000
1.5
6108718
VL-WIN 3P2.5 8SW
3
8000
1.5
6108722
Cable length
VL-WIN 3P2.5 1SW
Item no.
6108710
Number of poles
3
Cable length
1000
Cross-section
1.5
VL-WIN 3P2.5 3SW
Item no.
6108714
Number of poles
3
Cable length
3000
Cross-section
1.5
VL-WIN 3P2.5 5SW
Item no.
6108718
Number of poles
3
Cable length
5000
Cross-section
1.5
VL-WIN 3P2.5 8SW
Item no.
6108722
Number of poles
3
Cable length
8000
Cross-section
1.5
