45° bend 110 FT
Type RB 45 110 FT
|Item no. 6036330
|EAN 4012197346218



Item no. / Type
Width
Colour
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
45° bend for the creation of a horizontal branch, fitting for lock and screw-on cable trays of side height 110 mm. Screwless mounting with double clamps or screw connection with FRS truss-head screws and M6 combination nuts. Can be used indoors and outdoors. Fastening material must be ordered separately.
Technical data
Dimensions
| Width | 100 mm |
|---|---|
| Height | 110 mm |
| Dimension B | 100 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Yan delik | yes |
| Connector version | Integrated connector |
| Wide-span version | no |
| Paslanmaz çelik, mordanlı | no |
| Plate thickness | 0,8 mm |
| Tabanda montaj deliği | yes |
| NATO hole pattern | no |
| Material thickness, floor plate | 0,8 mm |
| Dönüş elemanı (L tipi bağlantı) | 45° |
| Change of direction | Horizontal |
| Üst parçalı | no |
| Type | Bend, rigid |
| Yan parça kalınlığı | 1,25 mm |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı min. | -20 °C |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı maks. | 120 °C |
| Boyut | 110x100 |
| Surface | Hot-dip galvanised |
| Material | Steel |
| Colour | zinc |
| Type of connector, cable support system | screwed/clamped |
| Recommended quantity of bolts | 18 St. |
Environmental Data
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 2,2835 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Accessories
System accessories
Mounting accessories
Article
Type
Item no.
Amount
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (3)
Declarations (4)
Instructions and Aid (3)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Width
Surface
Material
Colour
Item no.
RB 45 110 FT
100
Hot-dip galvanised
Steel
Çinko grisi
6036330
RB 45 120 FT
200
Hot-dip galvanised
Steel
zinc
6036332
RB 45 130 FT
300
Hot-dip galvanised
Steel
Çinko grisi
6036334
RB 45 140 FT
400
Hot-dip galvanised
Steel
zinc
6036336
RB 45 150 FT
500
Hot-dip galvanised
Steel
Çinko grisi
6036338
RB 45 160 FT
600
Hot-dip galvanised
Steel
zinc
6036340
Width
Colour
RB 45 110 FT
Item no.
6036330
Width
100
Surface
Hot-dip galvanised
Material
Steel
Colour
Çinko grisi
RB 45 120 FT
Item no.
6036332
Width
200
Surface
Hot-dip galvanised
Material
Steel
Colour
zinc
RB 45 130 FT
Item no.
6036334
Width
300
Surface
Hot-dip galvanised
Material
Steel
Colour
Çinko grisi
RB 45 140 FT
Item no.
6036336
Width
400
Surface
Hot-dip galvanised
Material
Steel
Colour
zinc
RB 45 150 FT
Item no.
6036338
Width
500
Surface
Hot-dip galvanised
Material
Steel
Colour
Çinko grisi
RB 45 160 FT
Item no.
6036340
Width
600
Surface
Hot-dip galvanised
Material
Steel
Colour
zinc


