45° bend 85 FT
Type RB 45 830 FT
|Item no. 6036234
|EAN 4012197346096



Item no. / Type
Width
Colour
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
45° bend for the creation of a horizontal branch, fitting for lock and screw-on cable trays of side height 85 mm. Screwless mounting with double clamps or screw connection with FRS truss-head screws and M6 combination nuts. Can be used indoors and outdoors. Fastening material must be ordered separately.
Technical data
Dimensions
| Width | 300 mm |
|---|---|
| Height | 85 mm |
| Dimension B | 300 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Yan delik | yes |
| Connector version | Integrated connector |
| Wide-span version | no |
| Paslanmaz çelik, mordanlı | no |
| Plate thickness | 0,8 mm |
| Tabanda montaj deliği | yes |
| NATO hole pattern | no |
| Material thickness, floor plate | 0,8 mm |
| Dönüş elemanı (L tipi bağlantı) | 45° |
| Change of direction | Horizontal |
| Üst parçalı | no |
| Type | Bend, rigid |
| Yan parça kalınlığı | 1,25 mm |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı min. | -20 °C |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı maks. | 120 °C |
| Boyut | 85x300 |
| Surface | Hot-dip galvanised |
| Material | Steel |
| Colour | zinc |
| Type of connector, cable support system | screwed/clamped |
| Recommended quantity of bolts | 18 St. |
Environmental Data
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 3,6315 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Accessories
System accessories
Mounting accessories
Article
Type
Item no.
Amount
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (3)
Declarations (4)
Instructions and Aid (3)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Width
Surface
Material
Colour
Item no.
RB 45 810 FT
100
Hot-dip galvanised
Steel
zinc
6036230
RB 45 820 FT
200
Hot-dip galvanised
Steel
Çinko grisi
6036232
RB 45 830 FT
300
Hot-dip galvanised
Steel
Çinko grisi
6036234
RB 45 840 FT
400
Hot-dip galvanised
Steel
Çinko grisi
6036236
RB 45 850 FT
500
Hot-dip galvanised
Steel
Çinko grisi
6036238
RB 45 860 FT
600
Hot-dip galvanised
Steel
Çinko grisi
6036240
Width
Colour
RB 45 810 FT
Item no.
6036230
Width
100
Surface
Hot-dip galvanised
Material
Steel
Colour
zinc
RB 45 820 FT
Item no.
6036232
Width
200
Surface
Hot-dip galvanised
Material
Steel
Colour
Çinko grisi
RB 45 830 FT
Item no.
6036234
Width
300
Surface
Hot-dip galvanised
Material
Steel
Colour
Çinko grisi
RB 45 840 FT
Item no.
6036236
Width
400
Surface
Hot-dip galvanised
Material
Steel
Colour
Çinko grisi
RB 45 850 FT
Item no.
6036238
Width
500
Surface
Hot-dip galvanised
Material
Steel
Colour
Çinko grisi
RB 45 860 FT
Item no.
6036240
Width
600
Surface
Hot-dip galvanised
Material
Steel
Colour
Çinko grisi

