90° bend 110 A2
Type RB 90 110 A2
|Item no. 6036860
|EAN 4012197344153



Item no. / Type
Width
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
90° bend for the creation of a horizontal branch, fitting for lock and screw-on cable trays of side height 110 mm. Screwless mounting with double clamps or screw connection with FRS truss-head screws and M6 combination nuts. Can be used indoors and outdoors. Fastening material must be ordered separately.
Technical data
Dimensions
| Width | 100 mm |
|---|---|
| Height | 110 mm |
| Dimension B | 100 mm |
| Dimension R | 50 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Yan delik | yes |
| Connector version | Integrated connector |
| Wide-span version | no |
| Paslanmaz çelik, mordanlı | yes |
| Plate thickness | 0,8 mm |
| Tabanda montaj deliği | yes |
| NATO hole pattern | no |
| Material thickness, floor plate | 0,8 mm |
| Dönüş elemanı (L tipi bağlantı) | 90° |
| Change of direction | Horizontal |
| Üst parçalı | no |
| Type | Bend, rigid |
| Yan parça kalınlığı | 1,25 mm |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı min. | -20 °C |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı maks. | 120 °C |
| Boyut | 110x100 |
| Surface | Bright, treated |
| Material | Stainless steel 1.4301 |
| Colour | stainless steel |
| Type of connector, cable support system | screwed/clamped |
| Recommended quantity of bolts | 18 St. |
Environmental Data
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 6,8439 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Accessories
System accessories
Mounting accessories
Article
Type
Item no.
Amount
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (3)
Declarations (4)
Instructions and Aid (3)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Width
Surface
Material
Colour
Item no.
RB 90 110 A2
100
Bright, treated
Stainless steel 1.4301
stainless steel
6036860
RB 90 120 A2
200
Bright, treated
Stainless steel 1.4301
stainless steel
6036862
RB 90 130 A2
300
Bright, treated
Stainless steel 1.4301
stainless steel
6036864
RB 90 140 A2
400
Bright, treated
Stainless steel 1.4301
stainless steel
6036866
RB 90 150 A2
500
Bright, treated
Stainless steel 1.4301
stainless steel
6036868
RB 90 160 A2
600
Bright, treated
Stainless steel 1.4301
stainless steel
6036870
Width
RB 90 110 A2
Item no.
6036860
Width
100
Surface
Bright, treated
Material
Stainless steel 1.4301
Colour
stainless steel
RB 90 120 A2
Item no.
6036862
Width
200
Surface
Bright, treated
Material
Stainless steel 1.4301
Colour
stainless steel
RB 90 130 A2
Item no.
6036864
Width
300
Surface
Bright, treated
Material
Stainless steel 1.4301
Colour
stainless steel
RB 90 140 A2
Item no.
6036866
Width
400
Surface
Bright, treated
Material
Stainless steel 1.4301
Colour
stainless steel
RB 90 150 A2
Item no.
6036868
Width
500
Surface
Bright, treated
Material
Stainless steel 1.4301
Colour
stainless steel
RB 90 160 A2
Item no.
6036870
Width
600
Surface
Bright, treated
Material
Stainless steel 1.4301
Colour
stainless steel

