90° bend 110 FS
Type WRB 90 120 FS
|Item no. 6098304
|EAN 4012196033676



Item no. / Type
Width
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
90° bend, horizontal, for all wide span cable trays of 110 mm side height.
For further stabilisation, additional supports should be planned for the area of the fittings.
Technical data
Dimensions
| Width | 200 mm |
|---|---|
| Height | 110 mm |
| Dimension B | 200 mm |
Technical data
| Yan delik | no |
|---|---|
| Connector version | Without connectors |
| Wide-span version | yes |
| Paslanmaz çelik, mordanlı | no |
| Plate thickness | 2 mm |
| Tabanda montaj deliği | yes |
| Dönüş elemanı (L tipi bağlantı) | 90° |
| Change of direction | Horizontal |
| Boyut | 110x200 |
| Surface | Strip galvanized |
| Material | Steel |
| Colour | zinc |
| Type of connector, cable support system | Screwed |
Environmental Data
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 33,9076 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Declarations (4)
Instructions and Aid (1)
Product images (2)
3D data downloads (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Width
Item no.
WRB 90 120 FS
200
6098304
WRB 90 130 FS
300
6098308
WRB 90 140 FS
400
6098312
WRB 90 150 FS
500
6098316
WRB 90 160 FS
600
6098320
Width
WRB 90 120 FS
Item no.
6098304
Width
200
WRB 90 130 FS
Item no.
6098308
Width
300
WRB 90 140 FS
Item no.
6098312
Width
400
WRB 90 150 FS
Item no.
6098316
Width
500
WRB 90 160 FS
Item no.
6098320
Width
600


