90° bend 60 A4
Type RB 90 610 A4
|Item no. 6036650
|EAN 4012197343774



Item no. / Type
Width
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
90° bend for the creation of a horizontal branch, fitting for lock and screw-on cable trays of side height 60 mm. Screwless mounting with double clamps or screw connection with FRS truss-head screws and M6 combination nuts. Can be used indoors and outdoors. Fastening material must be ordered separately.
Technical data
Dimensions
| Width | 100 mm |
|---|---|
| Height | 60 mm |
| Dimension B | 100 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | yes |
|---|---|
| Yan delik | yes |
| Connector version | Integrated connector |
| Wide-span version | no |
| Paslanmaz çelik, mordanlı | no |
| Plate thickness | 0,8 mm |
| Tabanda montaj deliği | yes |
| NATO hole pattern | no |
| Material thickness, floor plate | 0,8 mm |
| Dönüş elemanı (L tipi bağlantı) | 90° |
| Change of direction | Horizontal |
| Üst parçalı | no |
| Type | Bend, rigid |
| Yan parça kalınlığı | 1,25 mm |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı min. | -20 °C |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı maks. | 120 °C |
| Boyut | 60x100 |
| Surface | Bright, treated |
| Material | Stainless steel 1.4571 |
| Colour | stainless steel |
| Type of connector, cable support system | Screwed |
| Recommended quantity of bolts | 10 St. |
Environmental Data
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 4,7397 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Accessories
System accessories
Mounting accessories
Article
Type
Item no.
Amount
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (4)
Declarations (4)
Instructions and Aid (3)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Width
Surface
Material
Colour
Item no.
RB 90 610 A4
100
Bright, treated
Stainless steel 1.4571
stainless steel
6036650
RB 90 615 A4
150
Bright, treated
Stainless steel 1.4571
stainless steel
6036652
RB 90 620 A4
200
Bright, treated
Stainless steel 1.4571
stainless steel
6036654
RB 90 630 A4
300
Bright, treated
Stainless steel 1.4571
stainless steel
6036656
RB 90 640 A4
400
Bright, treated
Stainless steel 1.4571
stainless steel
6036658
RB 90 660 A4
600
Bright, treated
Stainless steel 1.4571
stainless steel
6036662
RB 90 650 A4
500
Bright, treated
Stainless steel 1.4571
stainless steel
6036660
Width
RB 90 610 A4
Item no.
6036650
Width
100
Surface
Bright, treated
Material
Stainless steel 1.4571
Colour
stainless steel
RB 90 615 A4
Item no.
6036652
Width
150
Surface
Bright, treated
Material
Stainless steel 1.4571
Colour
stainless steel
RB 90 620 A4
Item no.
6036654
Width
200
Surface
Bright, treated
Material
Stainless steel 1.4571
Colour
stainless steel
RB 90 630 A4
Item no.
6036656
Width
300
Surface
Bright, treated
Material
Stainless steel 1.4571
Colour
stainless steel
RB 90 640 A4
Item no.
6036658
Width
400
Surface
Bright, treated
Material
Stainless steel 1.4571
Colour
stainless steel
RB 90 660 A4
Item no.
6036662
Width
600
Surface
Bright, treated
Material
Stainless steel 1.4571
Colour
stainless steel
RB 90 650 A4
Item no.
6036660
Width
500
Surface
Bright, treated
Material
Stainless steel 1.4571
Colour
stainless steel

