Aluminium empty housing Mx06, paintable
Type Mx 060503 CR3
|Item no. 2011378
|EAN 4012196622603




Item no. / Type
Length
Width
Height
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Robust aluminium empty housing for mechanical engineering and automation technology.
The OBO Mx series’ excellent features make it most suitable for extreme demands in all different areas. It is therefore also best suited for applications in industry, ports and shipbuilding, as well as in the agricultural sector.
The series’ properties protect the electrical installation when under extreme strain. The products withstand both great cold and heat as well as impacts or kicks on roads, railways or in tunnels.
With a protection rating of up to IP66, they are optimally protected against the intrusion of water. The aluminium is of course UV-resistant and halogen-free. The cover seal is made from polyurethane.
The aluminium housings are chrome 3-coated and are delivered with a cover including stainless steel screws, a seal and 2 or 4 earthing screws.
The chrome 3 surface provides good contact when using metal fittings and can easily be painted or powder-coated.
Temperature: -40°C to +125°C
The OBO Mx series’ excellent features make it most suitable for extreme demands in all different areas. It is therefore also best suited for applications in industry, ports and shipbuilding, as well as in the agricultural sector.
The series’ properties protect the electrical installation when under extreme strain. The products withstand both great cold and heat as well as impacts or kicks on roads, railways or in tunnels.
With a protection rating of up to IP66, they are optimally protected against the intrusion of water. The aluminium is of course UV-resistant and halogen-free. The cover seal is made from polyurethane.
The aluminium housings are chrome 3-coated and are delivered with a cover including stainless steel screws, a seal and 2 or 4 earthing screws.
The chrome 3 surface provides good contact when using metal fittings and can easily be painted or powder-coated.
Temperature: -40°C to +125°C
Technical data
Dimensions
| Length | 64 mm |
|---|---|
| Width | 58 mm |
| Height | 34 mm |
| Clear internal dimensions | 56,5x50,5x31,5 mm |
Technical data
| With mounting plate | hayır |
|---|---|
| Koruma sınıfı | IP66 |
| Kapaklı | evet |
| Extension option | evet |
| Cover fastening | Screwed |
| Shape | Rectangular |
| Weatherproof | evet |
| Suitable for outdoor use | evet |
| Suitable for lightning protection | hayır |
| Version, small distributor cover | kapalı |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı min. | -40 °C |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı maks. | 125 °C |
| Boyut | 64x58x34 |
| Surface | Chrome III coating |
| Material | Cast aluminium |
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (3)
Declarations (4)
Product images (3)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Height
Item no.
Mx 060503 CR3
64
58
34
2011378
Mx 080705 CR3
80
75
57
2011381
Mx 120805 CR3
125
80
57
2011386
Mx 161008 CR3
160
100
81
2011389
Mx 161609 CR3
150
100
91
2011392
Mx 261609 CR3
260
160
90
2011396
Mx 361609 CR3
360
160
91
2011398
Length
Width
Height
Mx 060503 CR3
Item no.
2011378
Length
64
Width
58
Height
34
Mx 080705 CR3
Item no.
2011381
Length
80
Width
75
Height
57
Mx 120805 CR3
Item no.
2011386
Length
125
Width
80
Height
57
Mx 161008 CR3
Item no.
2011389
Length
160
Width
100
Height
81
Mx 161609 CR3
Item no.
2011392
Length
150
Width
100
Height
91
Mx 261609 CR3
Item no.
2011396
Length
260
Width
160
Height
90
Mx 361609 CR3
Item no.
2011398
Length
360
Width
160
Height
91


