Angle connector 60 FS
Type WKV 60 FS
|Item no. 6043062
|EAN 4012196050178



Item no. / Type
6043062 / WKV 60 FS
Height
62 mm
Plate thickness
1,25 mm
Smallest selling unit: 5 piece
5piece
piece
Description
Angle connector for cable trays with a side height of 60 mm.
Including appropriate fastening material.
Technical data
Dimensions
| Length | 72 mm |
|---|---|
| Width | 50 mm |
| Height | 62 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Paslanmaz çelik, mordanlı | no |
| Plate thickness | 1,25 mm |
| Kafes kablo kanalı için uygun | no |
| Kablo merdiveni için uygun | no |
| Kablo kanalı için uygun | yes |
| Adjustable connector, horizontal | no |
| Articulated connector, vertical | no |
| Suitable for cable tray system height | 60 mm |
| Version for | Angle connector |
| Connection type | Screw connector |
| Surface | Strip galvanized |
| Material | Steel |
| Colour | zinc |
Environmental Data
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 0,4996 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (4)
Instructions and Aid (3)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Height
Plate thickness
Item no.
WKV 60 FS
62
1,25
6043062
WKV 60 FS
Item no.
6043062
Height
62
Plate thickness
1,25

