Armoured steel pipe with thread, black
Type SM16W SW
|Item no. 2046500
|EAN 4012195781028




Item no. / Type
Dimension L
Vida dişi
Dimension t
Dimension D
Smallest selling unit: 30 m
30m
m
Description
Electrical installation pipe according to EN 61386-1 with threaded ends to EN 60423 for mechanical protection of cables.
With burr-free inner wall. One coupling is already screwed onto each pipe.
With burr-free inner wall. One coupling is already screwed onto each pipe.
Technical data
Dimensions
| Length | 3000 mm |
|---|---|
| Dimension L | 3000 mm |
| Dimension t | 1,3 mm |
| Ölçü M (mm) | M16 |
| Dimension l | 13 mm |
| Dimension D | 16 mm |
Technical data
| Vida dişi | M16x1,5 |
|---|---|
| Yüzey parlatılmış | hayır |
| Classification code | 55561 |
| Pipe version | Rigid with thread |
| Sıva altı | evet |
| Sıva üstü | evet |
| Beton tesisatı | evet |
| Machines and system installation | evet |
| Döşeme altı tesisat (bitümen, sıcak asfalt) | evet |
| Döşeme altı tesisat (Zemin) | evet |
| Açık alanlarda kurulum | hayır |
| Ahşap üzerine kurulum | evet |
| Cavity wall installation | evet |
| Toprak içinde kurulum | hayır |
| With sleeve | evet |
| External diameter | 16 mm |
| Brushed surface | hayır |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı min. | -45 °C |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı maks. | 250 °C |
| Boyut | M16, 3000mm |
| Surface | PES50 - Polyester/epoxy |
| Material | Steel |
| Colour | Jet black; RAL 9005 |
| Connection 1, installation pipe | Sleeve |
| Connection 2, installation pipe | External thread (metric) |
Environmental Data
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 1,1423 kg CO2e / 1 Metre |
|---|
Accessories
Mounting accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount

Item no. 2047936
Pipe end cap, splittable, blackType
129 TB M16 SW
Smallest selling unit: 50 piece
50piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (8)
Declarations (4)
Certificates (1)
Product images (3)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Dimension L
Vida dişi
Dimension t
Dimension D
Item no.
SM16W SW
3000
M16x1,5
1,3
16
2046500
SM20W SW
3000
M20x1,5
1,5
20
2046501
SM25W SW
3000
M25x1,5
1,5
25
2046502
SM32W SW
3000
M32x1,5
1,5
32
2046503
SM40W SW
3000
M40x1,5
1,5
40
2046505
SM50W SW
3000
M50x1,5
1,5
50
2046506
SM63W SW
3000
M63x1,5
1,7
63
2046507
Vida dişi
Dimension t
Dimension D
SM16W SW
Item no.
2046500
Dimension L
3000
Vida dişi
M16x1,5
Dimension t
1,3
Dimension D
16
SM20W SW
Item no.
2046501
Dimension L
3000
Vida dişi
M20x1,5
Dimension t
1,5
Dimension D
20
SM25W SW
Item no.
2046502
Dimension L
3000
Vida dişi
M25x1,5
Dimension t
1,5
Dimension D
25
SM32W SW
Item no.
2046503
Dimension L
3000
Vida dişi
M32x1,5
Dimension t
1,5
Dimension D
32
SM40W SW
Item no.
2046505
Dimension L
3000
Vida dişi
M40x1,5
Dimension t
1,5
Dimension D
40
SM50W SW
Item no.
2046506
Dimension L
3000
Vida dişi
M50x1,5
Dimension t
1,5
Dimension D
50
SM63W SW
Item no.
2046507
Dimension L
3000
Vida dişi
M63x1,5
Dimension t
1,7
Dimension D
63






