Armoured steel pipe without thread, black
Type S16W SW
|Item no. 2046565
|EAN 4012195782032




Item no. / Type
Ölçü M (mm)
External diameter
Smallest selling unit: 30 m
30m
m
Description
Electrical installation pipe without threaded ends according to EN 61386-1 for mechanical protection of cables. With burr-free inner wall.
Technical data
Dimensions
| Length | 3000 mm |
|---|---|
| Dimension L | 3000 mm |
| Dimension t | 1 mm |
| Ölçü M (mm) | M16 |
| Dimension D | 16 mm |
Technical data
| Yüzey parlatılmış | hayır |
|---|---|
| Classification code | 44561 |
| Pipe version | Rigid without thread |
| Sıva altı | evet |
| Sıva üstü | evet |
| Beton tesisatı | evet |
| Machines and system installation | evet |
| Döşeme altı tesisat (bitümen, sıcak asfalt) | evet |
| Döşeme altı tesisat (Zemin) | evet |
| Açık alanlarda kurulum | hayır |
| Ahşap üzerine kurulum | evet |
| Cavity wall installation | evet |
| Toprak içinde kurulum | hayır |
| With sleeve | hayır |
| External diameter | 16 mm |
| Brushed surface | hayır |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı min. | -45 °C |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı maks. | 250 °C |
| Boyut | Ø16, 3000mm |
| Surface | PES50 - Polyester/epoxy |
| Material | Steel |
| Colour | Jet black; RAL 9005 |
| Connection 1, installation pipe | Pipe end |
| Connection 2, installation pipe | Pipe end |
Environmental Data
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 0,769 kg CO2e / 1 Metre |
|---|
Accessories
Mounting accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount

Item no. 2047936
Pipe end cap, splittable, blackType
129 TB M16 SW
Smallest selling unit: 50 piece
50piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (8)
Declarations (4)
Certificates (1)
Product images (3)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Ölçü M (mm)
External diameter
Colour
Item no.
S16W SW
M16
16
Jet black; RAL 9005
2046565
S20W SW
M20
20
Jet black; RAL 9005
2046566
S25W SW
M25
25
Jet black; RAL 9005
2046567
S32W SW
M32
32
Jet black; RAL 9005
2046568
S40W SW
M40
40
Jet black; RAL 9005
2046569
S50W SW
M50
50
Jet black; RAL 9005
2046570
S63W SW
M63
63
Jet black; RAL 9005
2046571
Ölçü M
(mm)
External diameter
S16W SW
Item no.
2046565
Ölçü M (mm)
M16
External diameter
16
Colour
Jet black; RAL 9005
S20W SW
Item no.
2046566
Ölçü M (mm)
M20
External diameter
20
Colour
Jet black; RAL 9005
S25W SW
Item no.
2046567
Ölçü M (mm)
M25
External diameter
25
Colour
Jet black; RAL 9005
S32W SW
Item no.
2046568
Ölçü M (mm)
M32
External diameter
32
Colour
Jet black; RAL 9005
S40W SW
Item no.
2046569
Ölçü M (mm)
M40
External diameter
40
Colour
Jet black; RAL 9005
S50W SW
Item no.
2046570
Ölçü M (mm)
M50
External diameter
50
Colour
Jet black; RAL 9005
S63W SW
Item no.
2046571
Ölçü M (mm)
M63
External diameter
63
Colour
Jet black; RAL 9005





