Bandage for insulation
Type FSB-WB BS
|Item no. 7203165
|EAN 4012196651887



Item no. / Type
Length
Width
Kalınlık
Contents
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Fire protection coil, coated on both sides with material that foams up in case of fire for wrapping installations in the PYROMIX® mortar insulation and PYROPLATE® Fibre plate insulation. The carrier mesh has an insulation former on both sides. The nominal thickness is 1.5 mm.
The bandage can be used as an addition, according to the appropriate proof of suitability for combustible pipes.
Technical data
Dimensions
| Length | 10000 mm |
|---|---|
| Width | 100 mm |
| Height | 1,5 mm |
| Length | 10 m |
| Dimension L | 10000 mm |
| Dimension B | 100 mm |
Technical data
| Kalınlık | 1,5 mm |
|---|---|
| Contents | 2,03 kg |
| Boyut | 10000x100 |
| Colour | Grey |
Accessories
Mounting accessories
Article
Type
Item no.
Amount
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (2)
Certificates (1)
Instructions and Aid (2)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Kalınlık
Contents
Item no.
FSB-WB 1.5
10000
125
1,5
2,26
7203163
FSB-WB BS
10000
100
1,5
2,03
7203165
Width
Contents
FSB-WB 1.5
Item no.
7203163
Length
10000
Width
125
Kalınlık
1,5
Contents
2,26
FSB-WB BS
Item no.
7203165
Length
10000
Width
100
Kalınlık
1,5
Contents
2,03



