Bandage for insulation
Type FSB-WB 1.5
|Item no. 7203163
|EAN 4012196608737



Item no. / Type
Length
Width
Kalınlık
Contents
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Fire protection bandage, coated on one side with material that foams up in the event of fire, for wrapping installations in the PYROMIX® mortar insulation and PYROPLATE® Fibre plate insulation. The carrier mesh has an insulation creator on one side. The nominal thickness is 1.5 mm.
The bandage can be used as an additional measure according to the specific proofs of usability for cables, cable bundles, lengths, Klimasplit, Speedpipes, hydraulic pipes or empty tubes.
Technical data
Dimensions
| Length | 10000 mm |
|---|---|
| Width | 125 mm |
| Height | 1,5 mm |
| Length | 10 m |
| Dimension L | 10000 mm |
| Dimension B | 125 mm |
Technical data
| Delivery form | Roll |
|---|---|
| Kalınlık | 1,5 mm |
| Contents | 2,26 kg |
| Boyut | 10000x125 |
| Colour | Grey |
Accessories
Mounting accessories
Article
Type
Item no.
Amount
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (2)
Certificates (1)
Instructions and Aid (2)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Kalınlık
Contents
Item no.
FSB-WB 1.5
10000
125
1,5
2,26
7203163
FSB-WB BS
10000
100
1,5
2,03
7203165
Width
Contents
FSB-WB 1.5
Item no.
7203163
Length
10000
Width
125
Kalınlık
1,5
Contents
2,26
FSB-WB BS
Item no.
7203165
Length
10000
Width
100
Kalınlık
1,5
Contents
2,03



