Basic protection for two-core systems with HF applications 120 V
Type TKS-B
|Item no. 5097976
|EAN 4012195578277



Item no. / Type
5097976 / TKS-B
Kutup sayısı
2
Plug-in system
Terminal
Maximum continuous voltage AC
120 V
Maximum continuous voltage DC
170 V
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
TKS-B: Surge protection for use in measuring, control and regulation systems, as well as telecommunication systems
• Basic protection for lightning protection equipotential bonding
• High impulse arresting capacity 6 kA (10/350)
• With installation-friendly, screwless connection terminals
• In space-saving 17.5 mm grid
Application: Universal use on 35 mm DIN profile rail in any standard distributor housing.
• Basic protection for lightning protection equipotential bonding
• High impulse arresting capacity 6 kA (10/350)
• With installation-friendly, screwless connection terminals
• In space-saving 17.5 mm grid
Application: Universal use on 35 mm DIN profile rail in any standard distributor housing.
Technical data
Technical data
| Kutup sayısı | 2 |
|---|---|
| Plug-in system | Terminal |
| Koruma seviyesi damar/damar | <950 V |
| Koruma seviyesi damar/toprak | <600 V |
| Koruma sınıfı | IP20 |
| Test standardı | IEC 61643-21 |
| Capacity (wire-wire) | <10 pF |
| Capacity (wire-earth) | <10 pF |
| Earthing via: | Connection cable |
| Insulation resistance | >1 GΩ |
| Shielding connection available | no |
| Impulse durability wire-wire | C2: 18 kV / 9 kA |
| Impulse durability wire-earth | C2: 18 kV / 9 kA |
| Total discharge current (10/350) | D1: 6 kA |
| Total discharge current (8/20) | 18 kA |
| Nominal load current DC | 20 A |
| Nominal load current AC | 14 A |
| Maximum continuous voltage AC | 120 V |
| Maximum continuous voltage DC | 170 V |
| Cut-off frequency | 250 MHz |
| SPD to IEC 61643-21 | Class I+II / D1+C2 |
| Kategorie | Type 1+2 / D1+C2 |
| Lightning protection zone LPZ | 0→2 |
| Ekleme kaybı (Insertion loss) | 3 dB @ 250 MHz dB |
| Yatay aralık TE (17,5 mm) | 1 |
| Bağlantı kesiti, sabit maks. | 2,5 mm² |
| Bağlantı kesiti, çok telli min. | 0,14 mm² |
| Bağlantı kesiti, çok telli maks. | 2,5 mm² |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı min. | -40 °C |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı maks. | 80 °C |
| Boyut | 120V AC |
Connectivity options
| Bağlantı kesiti, sabit min. | 0,14 mm² |
|---|---|
| Bağlantı kesiti, esnek min. | 0,14 mm² |
| Bağlantı kesiti, esnek maks. | 2,5 mm² |
Environmental Data
| Packaging without plastic | yes |
|---|
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 0,2006 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (3)
Instructions and Aid (3)
Product images (2)
3D data downloads (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Kutup sayısı
Plug-in system
Maximum continuous voltage AC
Maximum continuous voltage DC
Item no.
TKS-B
2
Klemens
120
170
5097976
TKS-B
Item no.
5097976
Kutup sayısı
2
Plug-in system
Klemens
Maximum continuous voltage AC
120
Maximum continuous voltage DC
170


