Bend, angle-adjustable, 60 FT
Type RB W 660 FT
|Item no. 6037132
|EAN 4012197341770



Item no. / Type
Width
Colour
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Angle-adjustable bend for the creation of a horizontal branch, fitting for lock and screw-on cable trays of side height 60 mm. Adjustable angle 0–90°. Screwless mounting with double clamps or screw connection with FRS truss-head screws and M6 combination nuts. Can be used indoors and outdoors. Fastening material must be ordered separately.
Technical data
Dimensions
| Width | 600 mm |
|---|---|
| Height | 60 mm |
| Dimension L | 1150 mm |
| Dimension B | 600 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Yan delik | yes |
| Connector version | Integrated connector |
| Wide-span version | no |
| Paslanmaz çelik, mordanlı | no |
| Plate thickness | 1,25 mm |
| Tabanda montaj deliği | yes |
| NATO hole pattern | no |
| Material thickness, floor plate | 1,25 mm |
| Dönüş elemanı (L tipi bağlantı) | Adjustable |
| Change of direction | Horizontal |
| Üst parçalı | no |
| Type | Adjustable bend_complete |
| Yan parça kalınlığı | 1,25 mm |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı min. | -20 °C |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı maks. | 120 °C |
| Boyut | 60x600 |
| Surface | Hot-dip galvanised |
| Material | Steel |
| Colour | zinc |
| Type of connector, cable support system | screwed/clamped |
| Recommended quantity of bolts | 16 St. |
Environmental Data
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 15,474 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Accessories
System accessories
Mounting accessories
Article
Type
Item no.
Amount

Item no. 6037552
Cover, angle-adjustable bend DDType
RBD W 600 DD
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (3)
Declarations (4)
Instructions and Aid (5)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Width
Surface
Material
Colour
Item no.
RB W 610 FT
100
Hot-dip galvanised
Steel
zinc
6037120
RB W 615 FT
150
Hot-dip galvanised
Steel
Çinko grisi
6037122
RB W 620 FT
200
Hot-dip galvanised
Steel
zinc
6037124
RB W 630 FT
300
Hot-dip galvanised
Steel
Çinko grisi
6037126
RB W 640 FT
400
Hot-dip galvanised
Steel
zinc
6037128
RB W 650 FT
500
Hot-dip galvanised
Steel
zinc
6037130
RB W 660 FT
600
Hot-dip galvanised
Steel
Çinko grisi
6037132
Width
Colour
RB W 610 FT
Item no.
6037120
Width
100
Surface
Hot-dip galvanised
Material
Steel
Colour
zinc
RB W 615 FT
Item no.
6037122
Width
150
Surface
Hot-dip galvanised
Material
Steel
Colour
Çinko grisi
RB W 620 FT
Item no.
6037124
Width
200
Surface
Hot-dip galvanised
Material
Steel
Colour
zinc
RB W 630 FT
Item no.
6037126
Width
300
Surface
Hot-dip galvanised
Material
Steel
Colour
Çinko grisi
RB W 640 FT
Item no.
6037128
Width
400
Surface
Hot-dip galvanised
Material
Steel
Colour
zinc
RB W 650 FT
Item no.
6037130
Width
500
Surface
Hot-dip galvanised
Material
Steel
Colour
zinc
RB W 660 FT
Item no.
6037132
Width
600
Surface
Hot-dip galvanised
Material
Steel
Colour
Çinko grisi
