BKRS FT support bracket
Type STA BKRS 100 FT
|Item no. 6044541
|EAN 4012196695096



Item no. / Type
Dimension B
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Support bracket, made of closed rectangular steel pipe, as a stand-off of the walkable cable tray system.
Technical data
Dimensions
| Length | 100 mm |
|---|---|
| Width | 98 mm |
| Height | 108 mm |
| Dimension B | 92 mm |
| Dimension b1 | 11 mm |
| Dimension b2 | 61 mm |
| Dimension D | 13 mm |
Technical data
| Rustproof steel, pickled | no |
|---|---|
| for width min. | 100 |
| for width max. | 100 mm |
| Suitable for mesh cable tray | no |
| Suitable for cable ladder | no |
| Suitable for cable tray | yes |
| Version for | Support bracket |
| Version for | Miscellaneous |
| Tray fastening | Screw-on |
| Dimension | B=100 |
| Surface | Hot-dip galvanised |
| Material | Steel |
| Colour | zinc |
Environmental Data
2,2811 kg CO2e / 1 PieceCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 2,2811 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (1)
Declarations (3)
Instructions and Aid (4)
Product images (2)
3D data downloads (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Dimension B
Item no.
STA BKRS 100 FT
92
6044541
STA BKRS 200 FT
192
6044543
STA BKRS 300 FT
292
6044545
STA BKRS 400 FT
392
6044547
STA BKRS 500 FT
492
6044551
STA BKRS 600 FT
592
6044553
Dimension B
STA BKRS 100 FT
Item no.
6044541
Dimension B
92
STA BKRS 200 FT
Item no.
6044543
Dimension B
192
STA BKRS 300 FT
Item no.
6044545
Dimension B
292
STA BKRS 400 FT
Item no.
6044547
Dimension B
392
STA BKRS 500 FT
Item no.
6044551
Dimension B
492
STA BKRS 600 FT
Item no.
6044553
Dimension B
592


