Cable bracket for flat conductors
Type 168 FL40-M8
|Item no. 5229553
|EAN 4012195411970



Item no. / Type
5229553 / 168 FL40-M8
Cable dimensions
40 x 4 mm flat
Smallest selling unit: 20 piece
20piece
piece
Description
• For flat strap
• With internal thread (G)
• Mounting height 30 mm
• With internal thread (G)
• Mounting height 30 mm
Technical data
Technical data
| Thread metric | 8 |
|---|---|
| Vida dişi | M8 |
| Cable dimensions | 40 x 4 mm flat |
| Holder fastening type | Drill hole with M-thread |
| High voltage-resistant, insulated version | no |
| Material of the crossbar | Malleable iron |
| Material of the base | Malleable iron |
| Conductor fastening type | With screw clip |
| Use in Ex area | yes |
| Material of the holder | Malleable iron |
| Uyumluluk | FL 40 mm |
| Boyut | 40mm |
| Surface | Hot-dip galvanised |
| Material | Cast steel |
Dimensions
| Dimension B | 66 mm |
|---|---|
| Dimension G | M8 mm |
Environmental Data
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|---|
| Packaging without plastic | yes |
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 0,2156 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (3)
Declarations (4)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Cable dimensions
Item no.
168 FL40-M8
40 x 4 mm flat
5229553
168 FL40-M8
Item no.
5229553
Cable dimensions
40 x 4 mm flat

