Cable bracket Rd 8−10 mm, with wood screw thread
Type 176 A 65
|Item no. 5227070
|EAN 4012195410539



Item no. / Type
Smallest selling unit: 50 piece
50piece
piece
Description
• Also for flat conductor to FL 30
• With wood screw thread
• Bottom section, hot-dip galvanised cast iron
• Over-piece and screws, hot dipped galvanised steel
• With wood screw thread
• Bottom section, hot-dip galvanised cast iron
• Over-piece and screws, hot dipped galvanised steel
Technical data
Dimensions
| Length | 65 mm |
|---|---|
| Dimension H | 65 mm |
Technical data
| Cable dimensions | 8−10 mm round |
|---|---|
| Holder fastening type | With wood screw thread tip |
| High voltage-resistant, insulated version | no |
| Material of the crossbar | Malleable iron |
| Material of the base | Malleable iron |
| Conductor fastening type | With screw clip |
| Use in Ex area | yes |
| Material of the holder | Malleable iron |
| Uyumluluk | Rd 8-10 mm |
| Boyut | 65mm |
| Surface | Hot galvanized |
| Material | Cast steel |
Environmental Data
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|---|
| Packaging without plastic | yes |
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 0,1903 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (3)
Declarations (3)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Cable dimensions
Item no.
176 A 65
8−10 mm round
5227070
176 A 100
8−10 mm round
5227100
176 A 150
8−10 mm round
5227151
176 A 65
Item no.
5227070
Cable dimensions
8−10 mm round
176 A 100
Item no.
5227100
Cable dimensions
8−10 mm round
176 A 150
Item no.
5227151
Cable dimensions
8−10 mm round


