Cable bracket, vertical, for PYROLINE® fire protection ducts, height 40 mm
Type LHS 40
|Item no. 7215290
|EAN 4012196839612



Item no. / Type
Length
Width
Height
Smallest selling unit: 10 piece
10piece
piece
Description
Universal cable bracket for the vertical installation of cables in PYROLINE® Con fire protection ducts made of fibreglass-reinforced, lightweight concrete, as well as PYROLINE® Rapid made of sheet steel with an internal coating. The holders are plugged over the head of the loosened fastening screw and then screwed tight to it. The cables can be fastened using cable ties on the lugs or in the slots of the holder. This safely supports the cable weight. Plan at least two cable brackets per metre during installation.
Technical data
Dimensions
| Length | 60 mm |
|---|---|
| Width | 90 mm |
| Height | 41 mm |
| Dimension L | 90 mm |
| Dimension B | 21 mm |
| Dimension H | 41 mm |
| Dimension b | 8 mm |
| Dimension l | 60 mm |
Technical data
| Type of accessory | Miscellaneous |
|---|---|
| Boyut | 40x20 |
| Surface | Strip galvanized |
| Material | Steel |
| Colour | zinc |
Environmental Data
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 0,1683 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (5)
Declarations (2)
Certificates (1)
Instructions and Aid (2)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Height
Item no.
LHS 20
90
60
21
7215288
LHS 40
60
90
41
7215290
LHS 60
60
90
41
7215292
Length
Width
Height
LHS 20
Item no.
7215288
Length
90
Width
60
Height
21
LHS 40
Item no.
7215290
Length
60
Width
90
Height
41
LHS 60
Item no.
7215292
Length
60
Width
90
Height
41



