Cable duct, type LKM 20020
Type LKM20020FS
|Item no. 6246966
|EAN 4012196651672




Item no. / Type
Length
Width
Height
Surface
Smallest selling unit: 2 m
2m
m
Description
Duct cover and base with base perforation.
Equipotential bonding is guaranteed between the cover and the base without any additional aids.
Equipotential bonding is guaranteed between the cover and the base without any additional aids.
Technical data
Dimensions
| Length | 2000 mm |
|---|---|
| Width | 20 mm |
| Height | 24 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Number of cables NYM 3 x 1.5 mm² Ø 10.5 mm (without socket) | 1 |
| Number of cables NYM 5 x 1.5 mm² Ø 12.0 mm (without socket) | 1 |
| Number of cables NYM 3 x 2.5 mm² Ø 11.5 mm (without socket) | 1 |
| Usable cross-section | 391 mm² |
| Halogen-free | yes |
| Number of fixed partitions | 0 |
| Number of insertable partitions | 0 |
| Cable retaining clip | no |
| Protective film | no |
| Duct connector | no |
| Protection rating | IP30 |
| Delivery on a roll | no |
| Protection rating IK code | IK10 |
| Transparent | no |
| Fastening type | Base perforation |
| Version, cable trunking cover | Loose |
| Base perforation | with base perforation |
| Permitted temperature range, min. | -5 °C |
| Permitted temperature range, max. | 90 °C |
| Dimension | 20x20x2000 |
| Surface | Strip galvanised |
| Material | Steel |
| Colour | zinc |
| Antibacterial treatment | no |
Environmental Data
1,1142 kg CO2e / 1 MeterCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| Packaging without plastic | yes |
|---|
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 1,1142 kg CO2e / 1 Meter |
|---|
Accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount
LKM KSR20020
6249742
Smallest selling unit: 5 piece
5piece
piece
LKM EK20020
6249772
Smallest selling unit: 5 piece
5piece
piece

Item no. 6249742
Edge protection ring KSR 20020, for LKM cable duct type 20020Type
LKM KSR20020
Smallest selling unit: 5 piece
5piece
piece

Item no. 6249772
End piece, for cable trunking type LKM 20020Type
LKM EK20020
Smallest selling unit: 5 piece
5piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (3)
Declarations (4)
Certificates (2)
Instructions and Aid (2)
Product images (3)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Height
Surface
Material
Item no.
LKM20020FS
2000
20
24
Strip galvanised
Steel
6246966
LKM20020RW
2000
20
24
Strip galvanised / plastic coated
Steel
6248462
Surface
LKM20020FS
Item no.
6246966
Length
2000
Width
20
Height
24
Surface
Strip galvanised
Material
Steel
LKM20020RW
Item no.
6248462
Length
2000
Width
20
Height
24
Surface
Strip galvanised / plastic coated
Material
Steel



