Cable gland with locknut as a set
Type V-TEC VM20+ OR
|Item no. 7205660
|EAN 4012196028238



Item no. / Type
Vida dişi
Sealing insert, multiple
Smallest selling unit: 10 piece
10piece
piece
Description
Robust cap nut cable gland with metric connecting thread to IEC 423, including pre-mounted locknut.
For high tightness requirements. Strain relief, torsion protection and tightness over the whole clamping area. Sealing ring made of polychloroprene/acrylonitrile butadiene rubber. Moulded shaped sealing lip on intermediate support, no connection thread sealing ring required.
VDE-tested according to DIN EN 50262, protection rating IP68 at 5 bar for 1 hr.
For maintenance of electrical function according to DIN 4102 Part 12 in connection with the closed junction boxes of the FireBox T series.
Colour: Pastel orange.
For high tightness requirements. Strain relief, torsion protection and tightness over the whole clamping area. Sealing ring made of polychloroprene/acrylonitrile butadiene rubber. Moulded shaped sealing lip on intermediate support, no connection thread sealing ring required.
VDE-tested according to DIN EN 50262, protection rating IP68 at 5 bar for 1 hr.
For maintenance of electrical function according to DIN 4102 Part 12 in connection with the closed junction boxes of the FireBox T series.
Colour: Pastel orange.
Technical data
Technical data
| Darbeye dayanıklı | no |
|---|---|
| Halojen İçermez | yes |
| Cam elyafı takviyeli | no |
| Çekme yükü azaltma imkanı | yes |
| Koruma sınıfı | IP68 |
| Vida dişi | M20 x 1,5 |
| For Ex zone | Without |
| Thread type | Metric |
| Bend protection | no |
| With locknut | yes |
| Sealing insert, multiple | no |
| Flat cable gland | no |
| Splittable gland | no |
| For Ex zone gas | Without |
| For Ex zone dust | Without |
| Thread increase | 1,5 mm |
| Sızdırmazlık alanı D min. | 6 mm |
| Sızdırmazlık alanı D maks. | 13 mm |
| WAF | 24 |
| Ölçü E1 (mm) | 27 mm |
| Dimension E2 | 27 mm |
| Vida dişi uzunluğu | 9 mm |
| WAF 1 | 24 mm |
| WAF 2 | 24 mm |
| Unstable torque | 3,8 Nm |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı min. | -20 °C |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı maks. | 65 °C |
| Aleve dayanıklı | acc. to VDE 0471/DIN 695 Part 2-1, test temperature 650°C |
| Boyut | M20 |
| Material | Polyamide |
| Colour | Pastel orange; RAL 2003 |
Dimensions
| Dimension G | M20 x 1,5 mm |
|---|---|
| Dimension L min. | 23,5 mm |
| Dimension L max. | 30,5 mm |
| Dimension L1 | 9 mm |
| Dimension L2 | 5 mm |
| Dimension L3 | 6 mm |
| Dimension E | 27 mm |
Environmental Data
| Packaging without plastic | yes |
|---|
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 0,0553 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (4)
Declarations (3)
Certificates (1)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Vida dişi
Sealing insert, multiple
Colour
Item no.
V-TEC VM16+ OR
M16 x 1,5
hayır
Pastel orange; RAL 2003
7205657
V-TEC VM20+ OR
M20 x 1,5
hayır
Pastel orange; RAL 2003
7205660
V-TEC VM25+ OR
M25 x 1,5
no
Pastel orange; RAL 2003
7205663
V-TEC VM32+ OR
M32 x 1,5
hayır
Pastel orange; RAL 2003
7205666
V-TEC VM40+ OR
M40 x 1,5
no
Pastel orange; RAL 2003
7205669
Vida dişi
Sealing insert, multiple
V-TEC VM16+ OR
Item no.
7205657
Vida dişi
M16 x 1,5
Sealing insert, multiple
hayır
Colour
Pastel orange; RAL 2003
V-TEC VM20+ OR
Item no.
7205660
Vida dişi
M20 x 1,5
Sealing insert, multiple
hayır
Colour
Pastel orange; RAL 2003
V-TEC VM25+ OR
Item no.
7205663
Vida dişi
M25 x 1,5
Sealing insert, multiple
no
Colour
Pastel orange; RAL 2003
V-TEC VM32+ OR
Item no.
7205666
Vida dişi
M32 x 1,5
Sealing insert, multiple
hayır
Colour
Pastel orange; RAL 2003
V-TEC VM40+ OR
Item no.
7205669
Vida dişi
M40 x 1,5
Sealing insert, multiple
no
Colour
Pastel orange; RAL 2003

