Cable ladder LG 45, 3 m FS
Type LG 420 NS 3 FS
|Item no. 6200508
|EAN 4012195063483



Item no. / Type
Length
Width
Rail thickness
This item is a discontinued product!
Smallest selling unit: 3 m
3m
m
Description
Cable ladder with perforated side rail of side height 45 mm with riveted C profile rungs, open in an upwards direction.
Magnetic shield insulation without cover 10 dB, with cover 15 dB.
Magnetic shield insulation without cover 10 dB, with cover 15 dB.
The cable ladder is shipped folded up.
You can find the appropriate U clamp of type 2056/N in the vertical ladder systems chapter.
Technical data
Dimensions
| Length | 3000 mm |
|---|---|
| Width | 200 mm |
| Height | 45 mm |
| Dimension B | 200 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Side perforation | yes |
| Wide-span version | no |
| Usable cross-section | 68 cm² |
| Rustproof steel, pickled | no |
| Usable cross-section | 6800 mm² |
| Rung distance | 300 mm |
| Version of the rungs | Profile perforated |
| Side rail version | Flat profile |
| Fastening of rung | Blind riveted |
| Side wall version | Profile (open) |
| Dimension | 45x200x3000 |
| Rail thickness | 1,25 mm |
| Dimension | 45x200x3000 |
| Surface | Strip galvanised |
| Material | Steel |
Loads
| Support spacing 1.5 m | 1,8 kN/m |
|---|---|
| Support spacing 2.0 m | 1,4 kN/m |
| Support spacing 2.5 m | 1 kN/m |
| Support spacing 3.0 m | 0,55 kN/m |
Permitted cable tray/ladder load in kN/m without man load
Support width in m
Rail bend in mm at permitted kN/m
Load scheme during testing
Load curve with cable tray/ladder width in mm
Strut bend curve according to support width
Environmental Data
4,4372 kg CO₂e / 1 MeterCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 4,4372 kg CO₂e / 1 Meter |
|---|
Accessories
System accessories
Mounting accessories
Article
Type
Item no.
Amount
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (3)
Declarations (3)
Instructions and Aid (2)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Maintain electrical functions
Rail thickness
Surface
Material
Item no.
LG 420 NS 3 FS
3000
200
no
1,25
Strip galvanised
Steel
6200508
LG 430 NS 3 FS
3000
300
no
1,25
Strip galvanised
Steel
6200511
LG 440 NS 3 FS
3000
400
no
1,25
Strip galvanised
Steel
6200514
LG 450 NS 3 FS
3000
500
no
1,25
Strip galvanised
Steel
6200517
LG 460 NS 3 FS
3000
600
no
1,25
Strip galvanised
Steel
6200520
Width
LG 420 NS 3 FS
Item no.
6200508
Length
3000
Width
200
Maintain electrical functions
no
Rail thickness
1,25
Surface
Strip galvanised
Material
Steel
LG 430 NS 3 FS
Item no.
6200511
Length
3000
Width
300
Maintain electrical functions
no
Rail thickness
1,25
Surface
Strip galvanised
Material
Steel
LG 440 NS 3 FS
Item no.
6200514
Length
3000
Width
400
Maintain electrical functions
no
Rail thickness
1,25
Surface
Strip galvanised
Material
Steel
LG 450 NS 3 FS
Item no.
6200517
Length
3000
Width
500
Maintain electrical functions
no
Rail thickness
1,25
Surface
Strip galvanised
Material
Steel
LG 460 NS 3 FS
Item no.
6200520
Length
3000
Width
600
Maintain electrical functions
no
Rail thickness
1,25
Surface
Strip galvanised
Material
Steel



