Cable ladder LG 60, 6 m VS A2
Type LG 620 VS6 A2
|Item no. 6208700
|EAN 4012195064411



Item no. / Type
Length
Width
Maintain electrical functions
Yan parça kalınlığı
Smallest selling unit: 6 m
6m
m
Description
Cable ladder with perforated side rail of side height 60 mm with riveted C profile frames, open in an upwards direction (VS version).
Magnetic shield insulation without cover 10 dB, with cover 15 dB.
Magnetic shield insulation without cover 10 dB, with cover 15 dB.
The cable ladder is shipped folded up.
You can find the appropriate type 2056 clamp clip in the vertical ladder systems section.
Technical data
Dimensions
| Length | 6000 mm |
|---|---|
| Width | 200 mm |
| Height | 60 mm |
| Dimension B | 200 mm |
| Rung slot dimension | 16,50 |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Yan delik | yes |
| Wide-span version | no |
| Usable cross-section | 98 cm² |
| Paslanmaz çelik, mordanlı | no |
| Usable cross-section | 9800 mm² |
| Çerçeve mesafesi | 300 mm |
| Version of the rungs | Profile perforated |
| Side rail version | Flat profile |
| Fastening of rung | Blind riveted |
| Ölçü | 60x200x6000 |
| Yan parça kalınlığı | 1,5 mm |
| Boyut | 60x200x6000 |
| Surface | Bright, treated |
| Material | Stainless steel 1.4301 |
| Colour | stainless steel |
Loads
| Destek aralığı 1,5m | 3,1 kN/m |
|---|---|
| Destek aralığı 2,0m | 2,25 kN/m |
| Destek aralığı 2,5m | 1,5 kN/m |
| Destek aralığı 3,0m | 1,1 kN/m |
| Destek aralığı 3,5m | 0,75 kN/m |
| Destek aralığı 4,0m | 0,45 kN/m |
| Destek aralığı 4,5m | 0,3 kN/m |
| Destek aralığı 5,0m | 0,15 kN/m |
Permitted cable tray/ladder load in kN/m without man load
Destekler arası mesafe, m
Müsaade edilen kN/m'de yan taşıyıcı profilde oluşan eğilme miktarı mm olarak
Test yönteminde yük şeması
mm olarak kablo kanalı/merdiveni genişliği ile yük eğrisi
Destek aralığına bağlı olarak yan taşıyıcı profilin eğilme miktarı eğrisi
Environmental Data
| EPD-verified | yes |
|---|---|
| Expiry date EPD | 10.07.2029 |
| Declaration number EPD | EPD-KTO-17.0 |
| Unit base EPD | 1 running metre + mounting system |
| EPD GWP (outside of the system limits) | 18.83 kg CO₂e |
| EPD GWP (disposal phase) | 1.97 kg CO₂e |
| EPD GWP (manufacturing phase) | 81.32 kg CO₂e |
| EPD standard / LCA standard (norms) | DIN EN ISO 14025,EN 15804 + A2 |
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 13,5917 kg CO2e / 1 Meter |
|---|
Accessories
System accessories
Mounting accessories
Article
Type
Item no.
Amount
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (4)
Declarations (5)
Instructions and Aid (2)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Maintain electrical functions
Yan parça kalınlığı
Surface
Material
Item no.
LG 620 VS6 A2
6000
200
hayır
1,5
Bright, treated
Stainless steel 1.4301
6208700
LG 630 VS6 A2
6000
300
no
1,5
Bright, treated
Stainless steel 1.4301
6208703
LG 640 VS6 A2
6000
400
hayır
1,5
Bright, treated
Stainless steel 1.4301
6208706
LG 650 VS6 A2
6000
500
hayır
1,5
Bright, treated
Stainless steel 1.4301
6208709
LG 660 VS6 A2
6000
600
hayır
1,5
Bright, treated
Stainless steel 1.4301
6208712
Width
Maintain electrical functions
LG 620 VS6 A2
Item no.
6208700
Length
6000
Width
200
Maintain electrical functions
hayır
Yan parça kalınlığı
1,5
Surface
Bright, treated
Material
Stainless steel 1.4301
LG 630 VS6 A2
Item no.
6208703
Length
6000
Width
300
Maintain electrical functions
no
Yan parça kalınlığı
1,5
Surface
Bright, treated
Material
Stainless steel 1.4301
LG 640 VS6 A2
Item no.
6208706
Length
6000
Width
400
Maintain electrical functions
hayır
Yan parça kalınlığı
1,5
Surface
Bright, treated
Material
Stainless steel 1.4301
LG 650 VS6 A2
Item no.
6208709
Length
6000
Width
500
Maintain electrical functions
hayır
Yan parça kalınlığı
1,5
Surface
Bright, treated
Material
Stainless steel 1.4301
LG 660 VS6 A2
Item no.
6208712
Length
6000
Width
600
Maintain electrical functions
hayır
Yan parça kalınlığı
1,5
Surface
Bright, treated
Material
Stainless steel 1.4301




