Cable ladder SLCS 110, 3 m C30 FT
Type SLCS 1120 3 FT
|Item no. 6207302
|EAN 4012196431854




Item no. / Type
Length
Width
Rail thickness
Smallest selling unit: 3 m
3m
m
Description
Cable ladder with 110 mm side height with welded C30 profile rungs which are open in an upwards direction. Rolled side rail for reinforcement and as edge protection. Fastening to the bracket takes place using clamps, type LKS 40. The slot dimension of the frame is 16.5 mm and the appropriate clamp clip is type 2056.
Magnetic shield insulation without cover 10 dB, with cover 15 dB.
Magnetic shield insulation without cover 10 dB, with cover 15 dB.
Technical data
Dimensions
| Length | 3000 mm |
|---|---|
| Width | 200 mm |
| Height | 110 mm |
| Dimension B | 200 mm |
| Rung slot dimension | 17,00 |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Side perforation | yes |
| Wide-span version | no |
| Usable cross-section | 180 cm² |
| Rustproof steel, pickled | no |
| Usable cross-section | 18000 mm² |
| Rung distance | 300 mm |
| Version of the rungs | Profile unperforated |
| Side rail version | Flat profile |
| Fastening of rung | Welded |
| Rail thickness | 2 mm |
| Dimension | 110x200x3000 |
| Surface | Hot-dip galvanised |
| Material | Steel |
| Colour | zinc |
Loads
| Support spacing 2.0 m | 4 kN/m |
|---|---|
| Support spacing 2.5 m | 3 kN/m |
| Support spacing 3.0 m | 2,3 kN/m |
| Support spacing 3.5 m | 1,6 kN/m |
| Support spacing 4.0 m | 1 kN/m |
| Support spacing 4.5 m | 0,83 kN/m |
| Support spacing 5.0 m | 0,7 kN/m |
| Support spacing 6.0 m | 0,25 kN/m |
Permitted cable tray/ladder load in kN/m without man load
Support width in m
Rail bend in mm at permitted kN/m
Load scheme during testing
Load curve with cable tray/ladder width in mm
Strut bend curve according to support width
Environmental Data
11,2783 kg CO2e / 1 MeterCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| EPD-verified | yes |
|---|---|
| Expiry date EPD | 10.07.2029 |
| Declaration number EPD | EPD-KTO-17.0 |
| Unit base EPD | 1 running metre + mounting system |
| EPD GWP (outside of the system limits) | 18.83 kg CO₂e |
| EPD GWP (disposal phase) | 1.97 kg CO₂e |
| EPD GWP (manufacturing phase) | 81.32 kg CO₂e |
| EPD standard / LCA standard (norms) | DIN EN ISO 14025,EN 15804 + A2 |
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 11,2783 kg CO2e / 1 Meter |
|---|
Accessories
Mounting accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount
KS KL A2
6062284
Smallest selling unit: 30 piece
30piece
piece

Item no. 6062284
Clamping piece for separating retainer fastening A2Type
KS KL A2
Smallest selling unit: 30 piece
30piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (3)
Declarations (5)
Instructions and Aid (2)
Product images (3)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Maintain electrical functions
Rail thickness
Item no.
SLCS 1120 3 FT
3000
200
no
2
6207302
SLCS 1130 3 FT
3000
300
no
2
6207304
SLCS 1140 3 FT
3000
400
no
2
6207306
SLCS 1150 3 FT
3000
500
no
2
6207310
SLCS 1160 3 FT
3000
600
no
2
6207312
Width
SLCS 1120 3 FT
Item no.
6207302
Length
3000
Width
200
Maintain electrical functions
no
Rail thickness
2
SLCS 1130 3 FT
Item no.
6207304
Length
3000
Width
300
Maintain electrical functions
no
Rail thickness
2
SLCS 1140 3 FT
Item no.
6207306
Length
3000
Width
400
Maintain electrical functions
no
Rail thickness
2
SLCS 1150 3 FT
Item no.
6207310
Length
3000
Width
500
Maintain electrical functions
no
Rail thickness
2
SLCS 1160 3 FT
Item no.
6207312
Length
3000
Width
600
Maintain electrical functions
no
Rail thickness
2



