Cable tray MKS 60 FT
Type MKS 640 FT
|Item no. 6055664
|EAN 4012196388035




Item no. / Type
Length
Width
Maintain electrical functions
Plate thickness
Smallest selling unit: 3 m
3m
m
Description
MKS 60 = Medium-duty cable tray system with a side height of 60 mm.
Magnetic shield insulation without cover 20 dB, with cover 50 dB.
Magnetic shield insulation without cover 20 dB, with cover 50 dB.
Technical data
Dimensions
| Length | 3000 mm |
|---|---|
| Width | 400 mm |
| Height | 60 mm |
| Dimension B | 400 mm |
| Dimension W | 400 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Yan delik | yes |
| Connector version | Without connectors |
| Wide-span version | no |
| Usable cross-section | 238 cm² |
| Paslanmaz çelik, mordanlı | no |
| Plate thickness | 1 mm |
| Tabanda montaj deliği | yes |
| NATO hole pattern | no |
| Usable cross-section | 23800 mm² |
| Üst parçalı | no |
| Ölçü | 60 x 400 |
| Boyut | 60x400x3000 |
| Surface | Hot-dip galvanised |
| Material | Steel |
| Colour | zinc |
| Load test type according to IEC 61537 | Type II |
| Type of connector, cable support system | Screwed |
Loads
| Destek aralığı 1,5m | 1,5 kN/m |
|---|---|
| Destek aralığı 1,75m | 1,25 kN/m |
| Destek aralığı 2,0m | 1 kN/m |
| Destek aralığı 2,5m | 0,5 kN/m |
Permitted cable tray/ladder load in kN/m without man load
Destekler arası mesafe, m
Müsaade edilen kN/m'de yan taşıyıcı profilde oluşan eğilme miktarı mm olarak
Test yönteminde yük şeması
mm olarak kablo kanalı/merdiveni genişliği ile yük eğrisi
Destek aralığına bağlı olarak yan taşıyıcı profilin eğilme miktarı eğrisi
Environmental Data
| EPD-verified | yes |
|---|---|
| Expiry date EPD | 10.07.2029 |
| Declaration number EPD | EPD-KTO-17.0 |
| Unit base EPD | 1 running metre + mounting system |
| EPD GWP (outside of the system limits) | 18.83 kg CO₂e |
| EPD GWP (disposal phase) | 1.97 kg CO₂e |
| EPD GWP (manufacturing phase) | 81.32 kg CO₂e |
| EPD standard / LCA standard (norms) | DIN EN ISO 14025,EN 15804 + A2 |
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 9,7683 kg CO2e / 1 Meter |
|---|
Accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (5)
Certificates (1)
Instructions and Aid (4)
Product images (3)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Maintain electrical functions
Plate thickness
Surface
Material
Item no.
MKS 610 FT
3000
100
hayır
1
Hot-dip galvanised
Steel
6055532
MKS 615 FT
3000
150
hayır
1
Hot-dip galvanised
Steel
6055559
MKS 620 FT
3000
200
hayır
1
Hot-dip galvanised
Steel
6055575
MKS 630 FT
3000
300
hayır
1
Hot-dip galvanised
Steel
6055613
MKS 640 FT
3000
400
hayır
1
Hot-dip galvanised
Steel
6055664
MKS 650 FT
3000
500
hayır
1
Hot-dip galvanised
Steel
6055699
MKS 660 FT
3000
600
hayır
1
Hot-dip galvanised
Steel
6055710
Width
MKS 610 FT
Item no.
6055532
Length
3000
Width
100
Maintain electrical functions
hayır
Plate thickness
1
Surface
Hot-dip galvanised
Material
Steel
MKS 615 FT
Item no.
6055559
Length
3000
Width
150
Maintain electrical functions
hayır
Plate thickness
1
Surface
Hot-dip galvanised
Material
Steel
MKS 620 FT
Item no.
6055575
Length
3000
Width
200
Maintain electrical functions
hayır
Plate thickness
1
Surface
Hot-dip galvanised
Material
Steel
MKS 630 FT
Item no.
6055613
Length
3000
Width
300
Maintain electrical functions
hayır
Plate thickness
1
Surface
Hot-dip galvanised
Material
Steel
MKS 640 FT
Item no.
6055664
Length
3000
Width
400
Maintain electrical functions
hayır
Plate thickness
1
Surface
Hot-dip galvanised
Material
Steel
MKS 650 FT
Item no.
6055699
Length
3000
Width
500
Maintain electrical functions
hayır
Plate thickness
1
Surface
Hot-dip galvanised
Material
Steel
MKS 660 FT
Item no.
6055710
Length
3000
Width
600
Maintain electrical functions
hayır
Plate thickness
1
Surface
Hot-dip galvanised
Material
Steel








