Cable tray RKS 60 FT perforated
Type RKS 605 FT
|Item no. 6047602
|EAN 4012196662166




Item no. / Type
6047602 / RKS 605 FT
Length
3000 mm
Width
50 mm
Maintain electrical functions
no
Plate thickness
0,75 mm
Surface
Hot-dip galvanised
Material
Steel
Smallest selling unit: 3 m
3m
m
Description
RKS 60 = Rational cable tray system with 60 mm side height (unbeaded base plate).
Matching cover with turn buckle: Type AZDMD 50
Matching cover with turn buckle: Type AZDMD 50
Cable tray with continuous bottom and side perforation as well as central holes (Ø11 mm) in the base for additional fastenings.
Technical data
Dimensions
| Length | 3000 mm |
|---|---|
| Width | 50 mm |
| Height | 60 mm |
| Dimension L | 3000 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Yan delik | yes |
| Connector version | Without connectors |
| Wide-span version | no |
| Usable cross-section | 30 cm² |
| Paslanmaz çelik, mordanlı | no |
| Plate thickness | 0,75 mm |
| Tabanda montaj deliği | yes |
| NATO hole pattern | no |
| Usable cross-section | 3000 mm² |
| Üst parçalı | no |
| Ölçü | 60x50 |
| Taban deliği | 7 x 32 |
| Boyut | 60x50x3000 |
| Surface | Hot-dip galvanised |
| Material | Steel |
| Colour | zinc |
| Load test type according to IEC 61537 | Type II |
| Type of connector, cable support system | Screwed |
Loads
| Destek aralığı 1,0m | 2 kN/m |
|---|---|
| Destek aralığı 1,5m | 0,8 kN/m |
| Destek aralığı 2,0m | 0,5 kN/m |
| Destek aralığı 2,5m | 0,35 kN/m |
| Destek aralığı 3,0m | 0,15 kN/m |
Permitted cable tray/ladder load in kN/m without man load
Destekler arası mesafe, m
Müsaade edilen kN/m'de yan taşıyıcı profilde oluşan eğilme miktarı mm olarak
Test yönteminde yük şeması
mm olarak kablo kanalı/merdiveni genişliği ile yük eğrisi
Destek aralığına bağlı olarak yan taşıyıcı profilin eğilme miktarı eğrisi
Environmental Data
| EPD-verified | yes |
|---|---|
| Expiry date EPD | 10.07.2029 |
| Declaration number EPD | EPD-KTO-17.0 |
| Unit base EPD | 1 running metre + mounting system |
| EPD GWP (outside of the system limits) | 18.83 kg CO₂e |
| EPD GWP (disposal phase) | 1.97 kg CO₂e |
| EPD GWP (manufacturing phase) | 81.32 kg CO₂e |
| EPD standard / LCA standard (norms) | DIN EN ISO 14025,EN 15804 + A2 |
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 2,7007 kg CO2e / 1 Meter |
|---|
Accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (5)
Instructions and Aid (2)
Product images (3)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Maintain electrical functions
Plate thickness
Surface
Material
Item no.
RKS 605 FT
3000
50
hayır
0,75
Hot-dip galvanised
Steel
6047602
RKS 605 FT
Item no.
6047602
Length
3000
Width
50
Maintain electrical functions
hayır
Plate thickness
0,75
Surface
Hot-dip galvanised
Material
Steel






