Cable tray RKS-Magic® 60 FT
Type RKSM 620 FT
|Item no. 6047639
|EAN 4012195903932




Item no. / Type
Length
Width
Height
Maintain electrical functions
Plate thickness
Colour
Smallest selling unit: 3 m
3m
m
Description
Cable tray with integrated quick fastening system. The usable length of the cable tray is 3,000 mm.
The cable tray has continuous side perforations of 7 x 20 mm for the installation of additional connection and mounting components.
The perforation for direct threaded rod suspension has a diameter of 11 mm.
Magnetic shield insulation without cover 20 dB, with cover 50 dB.
The cable tray has continuous side perforations of 7 x 20 mm for the installation of additional connection and mounting components.
The perforation for direct threaded rod suspension has a diameter of 11 mm.
Magnetic shield insulation without cover 20 dB, with cover 50 dB.
Continuous equipotential bonding is guaranteed without additional components.
Technical data
Dimensions
| Length | 3050 mm |
|---|---|
| Width | 200 mm |
| Height | 60 mm |
| Dimension y | 150 mm |
| Dimension B | 200 mm |
| Dimension x | 100 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | yes |
|---|---|
| Yan delik | yes |
| Connector version | Integrated connector |
| Wide-span version | no |
| Usable cross-section | 118 cm² |
| Paslanmaz çelik, mordanlı | no |
| Plate thickness | 1 mm |
| Tabanda montaj deliği | yes |
| NATO hole pattern | no |
| Usable cross-section | 11800 mm² |
| Üst parçalı | no |
| Taban deliği | 1.3 |
| Boyut | 60x200x3050 |
| Surface | Hot-dip galvanised |
| Material | Steel |
| Colour | zinc |
| Fire protection | Maintenance of electrical function of cable-specific support structure |
| Magnetic shield insulation with cover | 50 dB |
| Magnetic shield insulation without cover | 20 dB |
| Load test type according to IEC 61537 | Type II |
| Usable length | 3000 mm |
| Type of connector, cable support system | Click fastening |
Loads
| Destek aralığı 1,0m | 1,2 kN/m |
|---|---|
| Destek aralığı 1,5m | 0,9 kN/m |
| Destek aralığı 2,0m | 0,6 kN/m |
| Destek aralığı 2,5m | 0,4 kN/m |
| NEMA load class | 8AA |
Permitted cable tray/ladder load in kN/m without man load
Destekler arası mesafe, m
Müsaade edilen kN/m'de yan taşıyıcı profilde oluşan eğilme miktarı mm olarak
Test yönteminde yük şeması
mm olarak kablo kanalı/merdiveni genişliği ile yük eğrisi
Destek aralığına bağlı olarak yan taşıyıcı profilin eğilme miktarı eğrisi
Environmental Data
| EPD-verified | yes |
|---|---|
| Expiry date EPD | 10.07.2029 |
| Declaration number EPD | EPD-KTO-17.0 |
| Unit base EPD | 1 running metre + mounting system |
| EPD GWP (outside of the system limits) | 18.83 kg CO₂e |
| EPD GWP (disposal phase) | 1.97 kg CO₂e |
| EPD GWP (manufacturing phase) | 81.32 kg CO₂e |
| EPD standard / LCA standard (norms) | DIN EN ISO 14025,EN 15804 + A2 |
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 6,3896 kg CO2e / 1 Meter |
|---|
Accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount

Item no. 6068940
Magic straight connector set DDType
KTSMV 620 DD
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (8)
Declarations (5)
Certificates (6)
Instructions and Aid (3)
Product images (3)
3D data downloads (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Height
Maintain electrical functions
Plate thickness
Surface
Material
Colour
Item no.
RKSM 610 FT
3050
100
60
yes
1
Hot-dip galvanised
Steel
zinc
6047612
RKSM 615 FT
3050
150
60
yes
1
Hot-dip galvanised
Steel
zinc
6047631
RKSM 620 FT
3050
200
60
evet
1
Hot-dip galvanised
Steel
Çinko grisi
6047639
RKSM 630 FT
3050
300
60
yes
1
Hot-dip galvanised
Steel
zinc
6047655
RKSM 640 FT
3050
400
60
yes
1
Hot-dip galvanised
Steel
zinc
6047690
RKSM 650 FT
3050
500
60
no
1
Hot-dip galvanised
Steel
zinc
6047720
RKSM 660 FT
3050
600
60
no
1
Hot-dip galvanised
Steel
zinc
6047736
Width
Maintain electrical functions
Colour
RKSM 610 FT
Item no.
6047612
Length
3050
Width
100
Height
60
Maintain electrical functions
yes
Plate thickness
1
Surface
Hot-dip galvanised
Material
Steel
Colour
zinc
RKSM 615 FT
Item no.
6047631
Length
3050
Width
150
Height
60
Maintain electrical functions
yes
Plate thickness
1
Surface
Hot-dip galvanised
Material
Steel
Colour
zinc
RKSM 620 FT
Item no.
6047639
Length
3050
Width
200
Height
60
Maintain electrical functions
evet
Plate thickness
1
Surface
Hot-dip galvanised
Material
Steel
Colour
Çinko grisi
RKSM 630 FT
Item no.
6047655
Length
3050
Width
300
Height
60
Maintain electrical functions
yes
Plate thickness
1
Surface
Hot-dip galvanised
Material
Steel
Colour
zinc
RKSM 640 FT
Item no.
6047690
Length
3050
Width
400
Height
60
Maintain electrical functions
yes
Plate thickness
1
Surface
Hot-dip galvanised
Material
Steel
Colour
zinc
RKSM 650 FT
Item no.
6047720
Length
3050
Width
500
Height
60
Maintain electrical functions
no
Plate thickness
1
Surface
Hot-dip galvanised
Material
Steel
Colour
zinc
RKSM 660 FT
Item no.
6047736
Length
3050
Width
600
Height
60
Maintain electrical functions
no
Plate thickness
1
Surface
Hot-dip galvanised
Material
Steel
Colour
zinc










