Cable trunking, type LKM 60060
Type LKM60060RW
|Item no. 6248608
|EAN 4012196977307




Item no. / Type
Length
Width
Height
Surface
Smallest selling unit: 2 m
2m
m
Description
Trunking cover and base with base perforation.
Equipotential bonding is guaranteed between the cover and the base without any additional aids. Note: LKM 60060 has no loop perforation in the base, a partition cannot be installed.
Equipotential bonding is guaranteed between the cover and the base without any additional aids. Note: LKM 60060 has no loop perforation in the base, a partition cannot be installed.
Technical data
Dimensions
| Length | 2000 mm |
|---|---|
| Width | 60 mm |
| Height | 64 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Number of cables NYM 3 x 1.5 mm² Ø 10.5 mm (without socket) | 20 |
| Number of cables NYM 5 x 1.5 mm² Ø 12.0 mm (without socket) | 16 |
| Number of cables NYM 3 x 2.5 mm² Ø 11.5 mm (without socket) | 20 |
| Usable cross-section | 3551 mm² |
| Halogen-free | yes |
| Number of fixed partitions | 0 |
| Number of insertable partitions | 0 |
| Cable retaining clip | no |
| Protective film | no |
| Duct connector | no |
| Protection rating | IP30 |
| Delivery on a roll | no |
| Protection rating IK code | IK10 |
| Transparent | no |
| Fastening type | Base perforation |
| Version, cable trunking cover | Loose |
| Base perforation | with base perforation |
| Permitted temperature range, min. | -5 °C |
| Permitted temperature range, max. | 90 °C |
| Dimension | 60x60x2000 |
| Surface | Strip galvanised / plastic coated |
| Material | Steel |
| Colour | Pure white; RAL 9010 |
| Antibacterial treatment | no |
Environmental Data
0,2793 kg CO2e / 1 MeterCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|---|
| Packaging without plastic | yes |
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 0,2793 kg CO2e / 1 Meter |
|---|
Accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount
LKM KSR60060
6249752
Smallest selling unit: 5 piece
5piece
piece
LKM E60060RW
6249795
Smallest selling unit: 10 piece
10piece
piece
LKM A60060RW
6249558
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
LKM F60060RW
6249485
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Type
LKM KSR60060
Smallest selling unit: 5 piece
5piece
piece

Item no. 6249795
End piece, for cable trunking type LKM 60060Type
LKM E60060RW
Smallest selling unit: 10 piece
10piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (4)
Certificates (2)
Instructions and Aid (2)
Product images (3)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Height
Surface
Material
Item no.
LKM60060FS
2000
60
64
Strip galvanised
Steel
6247091
LKM60060RW
2000
60
64
Strip galvanised / plastic coated
Steel
6248608
Surface
LKM60060FS
Item no.
6247091
Length
2000
Width
60
Height
64
Surface
Strip galvanised
Material
Steel
LKM60060RW
Item no.
6248608
Length
2000
Width
60
Height
64
Surface
Strip galvanised / plastic coated
Material
Steel







