Carrier screw clamp
Type 339 2
|Item no. 1408534
|EAN 4012195127031



Item no. / Type
1408534 / 339 2
Smallest selling unit: 5 Pair
5Pair
Pair
Description
Carrier screw clamp for mounting components on steel profiles. With M6 threaded hole for threaded rods. Fastened to steel girder or flat iron with a pressure trough and M8 hexagon screw, wrench size 13 mm.
Technical data
Technical data
| Hinged | no |
|---|---|
| Hinge, adjustable | no |
| Fastening type | Bolts |
| Flange thickness F min. | 6 mm |
| Flange thickness F max. | 34 mm |
| Dimension | 6-34mm |
| Surface | Electrogalvanized |
| Material | Steel |
Environmental Data
0,8912 kg CO2e / 2 PieceCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| Packaging without plastic | yes |
|---|
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 0,8912 kg CO2e / 2 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (1)
Declarations (4)
Instructions and Aid (1)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Flanş kalınlığı min.
Flanş kalınlığı maks.
Item no.
339 2
6
34
1408534
339 2
Item no.
1408534
Flanş kalınlığı min.
6
Flanş kalınlığı maks.
34


