Ceiling clamp, variable
Type DBV FS
|Item no. 6356055
|EAN 4012195373070



Item no. / Type
6356055 / DBV FS
Smallest selling unit: 20 piece
20piece
piece
Description
Ceiling clamp for suspension with threaded rods. The variable adjustment permits universal use.
The locked threaded rod seat offers the option of infinite angle adjustment.
Technical data
Dimensions
| Length | 55 mm |
|---|---|
| Width | 76 mm |
| Height | 68 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Rustproof steel, pickled | no |
| Adjustable | yes |
| Suitable for mesh cable tray | yes |
| Suitable for cable ladder | yes |
| Suitable for cable tray | yes |
| Hinged | no |
| Dimension | 55x76 |
| Surface | Strip galvanized |
| Material | Steel |
| Colour | zinc |
Environmental Data
0,6298 kg CO2e / 1 PieceCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|---|
| Packaging without plastic | yes |
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 0,6298 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (4)
Instructions and Aid (3)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Item no.
DBV FS
6356055
DBV FS
Item no.
6356055


