Central hanger for cable tray, side height 60 mm FT
Type MAH 60 100 FT
|Item no. 6358752
|EAN 4012196947171



Item no. / Type
Length
Width
Dimension B
Hole diameter
Colour
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Centre suspension for cable trays with rolled side rail of side height 60 mm.
The centre suspension possesses a rotatable M10 threaded sleeve. When filling, ensure an even distribution of the load (avoid one-sided filling).
The widths 100, 150 and 200 mm have additional base perforations, in order to screw the centre suspensions to the tray base when used for the maintenance of electrical functionality according to DIN 4102 Part 12.
Technical data
Dimensions
| Length | 40 mm |
|---|---|
| Width | 100 mm |
| Height | 57 mm |
| Dimension B | 94 mm |
| Dimension b | 83 mm |
| Dimension B1 | 83 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Genişlik min. | 100 |
| Genişlik maks. | 100 mm |
| Ayarlanabilir | no |
| Hole diameter | 10,5 mm |
| Suitable for metric threaded rod | 10 |
| Version for | Suspended |
| kN de F | 1,3 kN |
| Boyut | B100mm |
| Surface | Hot-dip galvanised |
| Material | Steel |
| Colour | zinc |
Environmental Data
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 0,5463 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (5)
Declarations (3)
Certificates (2)
Instructions and Aid (3)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Dimension B
Hole diameter
Colour
Item no.
MAH 60 100 FT
40
100
94
10,5
Çinko grisi
6358752
MAH 60 150 FT
40
150
144
10,5
Çinko grisi
6358756
MAH 60 200 FT
40
200
195
10,5
Çinko grisi
6358760
MAH 60 300 FT
40
300
295
10,5
Çinko grisi
6358764
Width
Dimension B
MAH 60 100 FT
Item no.
6358752
Length
40
Width
100
Dimension B
94
Hole diameter
10,5
Colour
Çinko grisi
MAH 60 150 FT
Item no.
6358756
Length
40
Width
150
Dimension B
144
Hole diameter
10,5
Colour
Çinko grisi
MAH 60 200 FT
Item no.
6358760
Length
40
Width
200
Dimension B
195
Hole diameter
10,5
Colour
Çinko grisi
MAH 60 300 FT
Item no.
6358764
Length
40
Width
300
Dimension B
295
Hole diameter
10,5
Colour
Çinko grisi


