Ceramic terminal, double
Type TK 06-2
|Item no. 7205703
|EAN 4012196810222



Item no. / Type
Anma gerilimi
Anma kesiti min.
Anma kesiti maks.
Smallest selling unit: 5 piece
5piece
piece
Description
High-temperature-resistant ceramic terminal with four connection options for refitting of the FireBox T series. Tested according to DIN EN 60998-2-1:2004.
Technical data
Dimensions
| Length | 19,5 mm |
|---|---|
| Width | 21 mm |
| Height | 22,5 mm |
Technical data
| Kutup sayısı | 1 |
|---|---|
| Nominal current | 41 A |
| Anma gerilimi | 400 V |
| Explosion-tested version | no |
| Closing plate required | no |
| Insulation material | Ceramic |
| Transparent | no |
| Number of screwless terminals per pole | 4 |
| Version of electrical connection 1 | Screw connection |
| Connection position | Side |
| Version of electrical connection 2 | Screw connection |
| Connectable conductor cross-section, single-wire, min. | 1,5 mm² |
| Connectable conductor cross-section, single-wire, max. | 6 mm² |
| Anma kesiti min. | 1,5 mm² |
| Anma kesiti maks. | 6 mm² |
| Bağlantı yeri sayısı | 4 |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı min. | 0 °C |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı maks. | 250 °C |
| Boyut | 6 mm² |
| Material | Steatite |
| Colour | Cream |
Environmental Data
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 0,0039 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (4)
Declarations (3)
Certificates (1)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Anma gerilimi
Anma kesiti min.
Anma kesiti maks.
Bağlantı yeri sayısı
Item no.
TK 06-2
400
1,5
6
4
7205703
TK 10-2
400
4
10
4
7205705
TK 16-2
400
6
16
4
7205707
Anma kesiti min.
Anma kesiti maks.
TK 06-2
Item no.
7205703
Anma gerilimi
400
Anma kesiti min.
1,5
Anma kesiti maks.
6
Bağlantı yeri sayısı
4
TK 10-2
Item no.
7205705
Anma gerilimi
400
Anma kesiti min.
4
Anma kesiti maks.
10
Bağlantı yeri sayısı
4
TK 16-2
Item no.
7205707
Anma gerilimi
400
Anma kesiti min.
6
Anma kesiti maks.
16
Bağlantı yeri sayısı
4

