Ceramic terminal, single
Type TK 06
|Item no. 7205702
|EAN 4012196396023



Item no. / Type
Anma gerilimi
Anma kesiti min.
Anma kesiti maks.
Smallest selling unit: 5 piece
5piece
piece
Description
High-temperature-resistant ceramic terminal for refitting of the FireBox T series. Tested according to DIN EN 60998-2-1:2004.
Technical data
Dimensions
| Length | 8,5 mm |
|---|---|
| Width | 21,5 mm |
| Height | 21,5 mm |
Technical data
| Kutup sayısı | 1 |
|---|---|
| Nominal current | 41 A |
| Anma gerilimi | 400 V |
| Explosion-tested version | no |
| Closing plate required | no |
| Insulation material | Ceramic |
| Transparent | no |
| Number of screwless terminals per pole | 2 |
| Version of electrical connection 1 | Screw connection |
| Connection position | Side |
| Version of electrical connection 2 | Screw connection |
| Connectable conductor cross-section, single-wire, min. | 1,5 mm² |
| Connectable conductor cross-section, single-wire, max. | 6 mm² |
| Anma kesiti min. | 1,5 mm² |
| Anma kesiti maks. | 6 mm² |
| Bağlantı yeri sayısı | 2 |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı min. | 0 °C |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı maks. | 250 °C |
| Boyut | 6 mm² |
| Material | Steatite |
| Colour | Cream |
Environmental Data
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 0,0022 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (4)
Declarations (3)
Certificates (1)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Anma gerilimi
Anma kesiti min.
Anma kesiti maks.
Bağlantı yeri sayısı
Item no.
TK 04
400
0,5
4
2
7205700
TK 06
400
1,5
6
2
7205702
TK 10
400
4
10
2
7205704
TK 16
400
6
16
2
7205706
Anma kesiti min.
Anma kesiti maks.
TK 04
Item no.
7205700
Anma gerilimi
400
Anma kesiti min.
0,5
Anma kesiti maks.
4
Bağlantı yeri sayısı
2
TK 06
Item no.
7205702
Anma gerilimi
400
Anma kesiti min.
1,5
Anma kesiti maks.
6
Bağlantı yeri sayısı
2
TK 10
Item no.
7205704
Anma gerilimi
400
Anma kesiti min.
4
Anma kesiti maks.
10
Bağlantı yeri sayısı
2
TK 16
Item no.
7205706
Anma gerilimi
400
Anma kesiti min.
6
Anma kesiti maks.
16
Bağlantı yeri sayısı
2

