CL2008 profile rail, slot 11 mm, A2, unperforated
Type CL2008UP2000A2
|Item no. 1105125
|EAN 4012195627098



Item no. / Type
1105125 / CL2008UP2000A2
Length
2000 mm
Width
20 mm
Height
8 mm
Material thickness
0,75 mm
Surface
Bright, treated
Material
Stainless steel 1.4301
Smallest selling unit: 2 m
2m
m
Description
Light-duty C profile rail for cable routing, in conjunction with series clips or clamp clips with N foot. Can also be used in building of control cabinets.
Technical data
Dimensions
| Length | 2000 mm |
|---|---|
| Width | 20 mm |
| Height | 8 mm |
| Dimension L | 2000 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Slot width | 11 mm |
| Material thickness | 0,75 mm |
| Static value A | 0,3 cm² |
| Static value ly | 0,03 cm⁴ |
| Static value lz | 0,17 cm⁴ |
| Static value Wy | 0,03 cm³ |
| Static value Wz | 0,17 cm³ |
| Profile shape | C profile |
| Type of perforation | Without |
| Drill hole spacing, centre | 10 mm |
| With perforation | no |
| Breakable | no |
| With toothing | no |
| Bundle | 20 m |
| Version for | Single profile |
| Dimension | 2000x20x8 |
| Surface | Bright, treated |
| Material | Stainless steel 1.4301 |
Environmental Data
1,2039 kg CO2e / 1 MeterCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 1,2039 kg CO2e / 1 Meter |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (1)
Declarations (4)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Height
Material thickness
Surface
Material
Item no.
CL2008UP2000A2
2000
20
8
0,75
Bright, treated
Stainless steel 1.4301
1105125
CL2008UP2000A2
Item no.
1105125
Length
2000
Width
20
Height
8
Material thickness
0,75
Surface
Bright, treated
Material
Stainless steel 1.4301


