CL2512 profile rail, 11 mm slot, FT, unperforated
Type AL2512UP2000FT
|Item no. 1117025
|EAN 4012195046516




Item no. / Type
Length
Width
Height
Material thickness
Surface
Smallest selling unit: 2 m
2m
m
Description
Light-duty C profile rail for cable routing, in conjunction with series clips or clamp clips with N foot. Can also be used in building of control cabinets.
Technical data
Dimensions
| Length | 2000 mm |
|---|---|
| Width | 25 mm |
| Height | 12 mm |
| Dimension L | 2000 mm |
Technical data
| Slot width | 11 mm |
|---|---|
| Material thickness | 1,5 mm |
| Static value A | 0,77 cm² |
| Static value ly | 0,14 cm⁴ |
| Static value lz | 0,59 cm⁴ |
| Static value Wy | 0,19 cm³ |
| Static value Wz | 0,47 cm³ |
| Profile shape | C profile |
| Type of perforation | Without |
| With perforation | no |
| With toothing | no |
| Bundle | 20 m |
| Version for | Single profile |
| Dimension | 2000x25x12 |
| Surface | Hot-dip galvanised |
| Material | Steel |
Environmental Data
1,4087 kg CO2e / 1 MeterCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 1,4087 kg CO2e / 1 Meter |
|---|
Accessories
Mounting accessories
Article
Type
Item no.
Amount
2056N 12 FT
1163124
Smallest selling unit: 100 piece
100piece
piece

Item no. 1163124
Clamp clip, single, plastic pressure trough, FTType
2056N 12 FT
Smallest selling unit: 100 piece
100piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (4)
Product images (3)
3D data downloads (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Height
Material thickness
Surface
Material
Item no.
AL2512UP2000FT
2000
25
12
1,5
Hot-dip galvanised
Steel
1117025
AL2512UP2000FS
2000
25
12
1,5
Strip galvanized
Steel
1117033
Surface
AL2512UP2000FT
Item no.
1117025
Length
2000
Width
25
Height
12
Material thickness
1,5
Surface
Hot-dip galvanised
Material
Steel
AL2512UP2000FS
Item no.
1117033
Length
2000
Width
25
Height
12
Material thickness
1,5
Surface
Strip galvanized
Material
Steel




