Clamp clip 2056 N-foot, 1-fold, plastic pressure sleeve, Al
Type BS-N1-K-22 ALU
|Item no. 1187314
|EAN 4012196853113



Item no. / Type
Max. Tightening torque
Clamping range D, min.
Clamping range D, max.
Smallest selling unit: 50 piece
50piece
piece
Description
Clamp clip with N-foot, plastic pressure sleeve made of polypropylene. For vertical and horizontal mounting of 1 single cable on a C-profile rail. For slot width 11‒12 mm With 1-start screw thread on pressure sleeve, universal hexagonal screw head WAF10, with slot and cross recess. Suitable for assembly indoors and outdoors. We recommend the use of a counter-sleeve.
Technical data
Dimensions
| Length | 22,5 mm |
|---|---|
| Width | 27 mm |
| Height | 46 mm |
| Dimension L | 35 mm |
| Dimension A | 22,5 mm |
| Dimension B | 27 mm |
| Dimension H | 46 mm |
| Dimension t | 1,5 mm |
| Dimension C | 34 mm |
| Dimension G (mm) | M6 |
Technical data
| Plate thickness | 1,5 mm |
|---|---|
| For pipe diameter, min. | 16 mm |
| For pipe diameter, max. | 22 mm |
| Slot width | 10 mm |
| for rail with slot width (with interval), min. | 11 mm |
| for rail with slot width (with interval), max. | 12 mm |
| Halogen-free | yes |
| Thread | M6 |
| With plastic trough | yes |
| Length of external dimensions | 34 mm |
| Number of cables/pipes | 1 |
| Surface addition | Untreated |
| Material addition | Aluminium |
| Max. Tightening torque | 2 Nm |
| Mounting type | Profile rail |
| Clamping range D, min. | 16 mm |
| Clamping range D, max. | 22 mm |
| Dimension | 16-22mm |
| Material | Aluminium |
| With counter-trough | no |
| Material of trough | Plastic |
| Material quality of trough | Polypropylene |
Environmental Data
0,1902 kg CO2e / 1 PieceCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|---|
| Packaging without plastic | yes |
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 0,1902 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (5)
Certificates (1)
Instructions and Aid (1)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Max. Tightening torque
Clamping range D, min.
Clamping range D, max.
Item no.
BS-N1-K-12 ALU
2
8
12
1187302
BS-N1-K-16 ALU
2
12
16
1187308
BS-N1-K-22 ALU
2
16
22
1187314
BS-N1-K-28 ALU
2
22
28
1187320
BS-N1-K-34 ALU
2
28
34
1187326
BS-N1-K-40 ALU
2
34
40
1187332
BS-N1-K-46 ALU
2
40
46
1187338
BS-N1-K-52 ALU
2
46
52
1187344
BS-N1-K-58 ALU
2
52
58
1187350
Clamping range D, min.
Clamping range D, max.
BS-N1-K-12 ALU
Item no.
1187302
Max. Tightening torque
2
Clamping range D, min.
8
Clamping range D, max.
12
BS-N1-K-16 ALU
Item no.
1187308
Max. Tightening torque
2
Clamping range D, min.
12
Clamping range D, max.
16
BS-N1-K-22 ALU
Item no.
1187314
Max. Tightening torque
2
Clamping range D, min.
16
Clamping range D, max.
22
BS-N1-K-28 ALU
Item no.
1187320
Max. Tightening torque
2
Clamping range D, min.
22
Clamping range D, max.
28
BS-N1-K-34 ALU
Item no.
1187326
Max. Tightening torque
2
Clamping range D, min.
28
Clamping range D, max.
34
BS-N1-K-40 ALU
Item no.
1187332
Max. Tightening torque
2
Clamping range D, min.
34
Clamping range D, max.
40
BS-N1-K-46 ALU
Item no.
1187338
Max. Tightening torque
2
Clamping range D, min.
40
Clamping range D, max.
46
BS-N1-K-52 ALU
Item no.
1187344
Max. Tightening torque
2
Clamping range D, min.
46
Clamping range D, max.
52
BS-N1-K-58 ALU
Item no.
1187350
Max. Tightening torque
2
Clamping range D, min.
52
Clamping range D, max.
58
