Clamp clip 2056 U-foot, 1-fold, plastic pressure sleeve, AI
Type BS-U1-K-28 ALU
|Item no. 1186922
|EAN 4012196851881



Item no. / Type
Max. Tightening torque
Clamping range D, min.
Clamping range D, max.
Smallest selling unit: 50 piece
50piece
piece
Description
Clamp clip with U-foot, plastic pressure sleeve made of polypropylene. For vertical and horizontal mounting of 1 single cable on a C-profile rail. For slot width 18–22 mm. With 1-start screw thread on pressure sleeve, universal hexagonal screw head WAF10, with slot and cross recess. Suitable for assembly indoors and outdoors. We recommend the use of a counter-sleeve.
Technical data
Dimensions
| Length | 22,5 mm |
|---|---|
| Width | 33 mm |
| Height | 57 mm |
| Dimension L | 35 mm |
| Dimension A | 22,5 mm |
| Dimension B | 33 mm |
| Dimension H | 57 mm |
| Dimension t | 2 mm |
| Dimension C | 34 mm |
| Dimension G (mm) | M6 |
Technical data
| Plate thickness | 2 mm |
|---|---|
| For pipe diameter, min. | 22 mm |
| For pipe diameter, max. | 28 mm |
| Slot width | 10 mm |
| for rail with slot width (with interval), min. | 18 mm |
| for rail with slot width (with interval), max. | 22 mm |
| Halogen-free | yes |
| Thread | M6 |
| With plastic trough | yes |
| Length of external dimensions | 34 mm |
| Number of cables/pipes | 1 |
| Surface addition | Untreated |
| Material addition | Aluminium |
| Max. Tightening torque | 2 Nm |
| Mounting type | Profile rail |
| Clamping range D, min. | 22 mm |
| Clamping range D, max. | 28 mm |
| Dimension | 22-28mm |
| Material | Aluminium |
| With counter-trough | no |
| Material of trough | Plastic |
| Material quality of trough | Polypropylene |
Environmental Data
0,26 kg CO2e / 1 PieceCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 0,26 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (5)
Certificates (1)
Instructions and Aid (1)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Max. Tightening torque
Clamping range D, min.
Clamping range D, max.
Item no.
BS-U1-K-12 ALU
2
8
12
1186902
BS-U1-K-16 ALU
2
12
16
1186909
BS-U1-K-22 ALU
2
16
22
1186916
BS-U1-K-28 ALU
2
22
28
1186922
BS-U1-K-34 ALU
2
28
34
1186929
BS-U1-K-40 ALU
2
34
40
1186936
BS-U1-K-46 ALU
2
40
46
1186942
BS-U1-K-52 ALU
2
46
52
1186949
BS-U1-K-58 ALU
2
52
58
1186956
BS-U1-K-64 ALU
2
58
64
1186962
BS-U1-K-70 ALU
2
64
70
1186969
BS-U1-K-76 ALU
2
70
76
1186976
Clamping range D, min.
Clamping range D, max.
BS-U1-K-12 ALU
Item no.
1186902
Max. Tightening torque
2
Clamping range D, min.
8
Clamping range D, max.
12
BS-U1-K-16 ALU
Item no.
1186909
Max. Tightening torque
2
Clamping range D, min.
12
Clamping range D, max.
16
BS-U1-K-22 ALU
Item no.
1186916
Max. Tightening torque
2
Clamping range D, min.
16
Clamping range D, max.
22
BS-U1-K-28 ALU
Item no.
1186922
Max. Tightening torque
2
Clamping range D, min.
22
Clamping range D, max.
28
BS-U1-K-34 ALU
Item no.
1186929
Max. Tightening torque
2
Clamping range D, min.
28
Clamping range D, max.
34
BS-U1-K-40 ALU
Item no.
1186936
Max. Tightening torque
2
Clamping range D, min.
34
Clamping range D, max.
40
BS-U1-K-46 ALU
Item no.
1186942
Max. Tightening torque
2
Clamping range D, min.
40
Clamping range D, max.
46
BS-U1-K-52 ALU
Item no.
1186949
Max. Tightening torque
2
Clamping range D, min.
46
Clamping range D, max.
52
BS-U1-K-58 ALU
Item no.
1186956
Max. Tightening torque
2
Clamping range D, min.
52
Clamping range D, max.
58
BS-U1-K-64 ALU
Item no.
1186962
Max. Tightening torque
2
Clamping range D, min.
58
Clamping range D, max.
64
BS-U1-K-70 ALU
Item no.
1186969
Max. Tightening torque
2
Clamping range D, min.
64
Clamping range D, max.
70
BS-U1-K-76 ALU
Item no.
1186976
Max. Tightening torque
2
Clamping range D, min.
70
Clamping range D, max.
76
