Clamp clip 2056 W-foot, 1-fold, plastic pressure sleeve, AI
Type BS-W1-K-22 ALU
|Item no. 1187914
|EAN 4012196855049



Item no. / Type
Max. Tightening torque
Clamping range D, min.
Clamping range D, max.
Smallest selling unit: 50 piece
50piece
piece
Description
Clamp clip with W-foot, plastic pressure sleeve made of polypropylene. For vertical and horizontal mounting of 1 single cable on angle irons with shaft length 40 mm. With 1-start screw thread on pressure sleeve, universal hexagonal screw head WAF10, with slot and cross recess. Suitable for assembly indoors and outdoors. We recommend the use of a counter-sleeve.
Technical data
Dimensions
| Length | 22,5 mm |
|---|---|
| Width | 27 mm |
| Height | 91 mm |
| Dimension L | 35 mm |
| Dimension A | 22,5 mm |
| Dimension B | 27 mm |
| Dimension H | 91 mm |
| Dimension t | 1,5 mm |
| Dimension C | 34 mm |
| Dimension G (mm) | M6 |
Technical data
| Plate thickness | 1,5 mm |
|---|---|
| For pipe diameter, min. | 16 mm |
| For pipe diameter, max. | 22 mm |
| Slot width | 10 mm |
| Halogen-free | yes |
| Thread | M6 |
| With plastic trough | yes |
| Length of external dimensions | 34 mm |
| Number of cables/pipes | 1 |
| Surface addition | Untreated |
| Material addition | Aluminium |
| Max. Tightening torque | 2 Nm |
| Mounting type | Angle profile |
| Clamping range D, min. | 16 mm |
| Clamping range D, max. | 22 mm |
| Dimension | 16-22mm |
| Material | Aluminium |
| With counter-trough | no |
| Material of trough | Plastic |
| Material quality of trough | Polypropylene |
Environmental Data
0,2913 kg CO2e / 1 PieceCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|---|
| Packaging without plastic | yes |
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 0,2913 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (3)
Instructions and Aid (1)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Max. Tightening torque
Clamping range D, min.
Clamping range D, max.
Item no.
BS-W1-K-12 ALU
3
8
12
1187902
BS-W1-K-16 ALU
3
12
16
1187908
BS-W1-K-22 ALU
2
16
22
1187914
BS-W1-K-28 ALU
2
22
28
1187920
BS-W1-K-34 ALU
2
28
34
1187926
BS-W1-K-40 ALU
2
34
40
1187932
BS-W1-K-46 ALU
2
40
46
1187938
BS-W1-K-52 ALU
2
46
52
1187944
BS-W1-K-58 ALU
2
52
58
1187950
BS-W1-K-64 ALU
2
58
64
1187956
Max. Tightening torque
Clamping range D, min.
Clamping range D, max.
BS-W1-K-12 ALU
Item no.
1187902
Max. Tightening torque
3
Clamping range D, min.
8
Clamping range D, max.
12
BS-W1-K-16 ALU
Item no.
1187908
Max. Tightening torque
3
Clamping range D, min.
12
Clamping range D, max.
16
BS-W1-K-22 ALU
Item no.
1187914
Max. Tightening torque
2
Clamping range D, min.
16
Clamping range D, max.
22
BS-W1-K-28 ALU
Item no.
1187920
Max. Tightening torque
2
Clamping range D, min.
22
Clamping range D, max.
28
BS-W1-K-34 ALU
Item no.
1187926
Max. Tightening torque
2
Clamping range D, min.
28
Clamping range D, max.
34
BS-W1-K-40 ALU
Item no.
1187932
Max. Tightening torque
2
Clamping range D, min.
34
Clamping range D, max.
40
BS-W1-K-46 ALU
Item no.
1187938
Max. Tightening torque
2
Clamping range D, min.
40
Clamping range D, max.
46
BS-W1-K-52 ALU
Item no.
1187944
Max. Tightening torque
2
Clamping range D, min.
46
Clamping range D, max.
52
BS-W1-K-58 ALU
Item no.
1187950
Max. Tightening torque
2
Clamping range D, min.
52
Clamping range D, max.
58
BS-W1-K-64 ALU
Item no.
1187956
Max. Tightening torque
2
Clamping range D, min.
58
Clamping range D, max.
64
