Clamp clip, single, A2 plastic pressure trough
Type 2056W 34 A2
|Item no. 1185454
|EAN 4012195079514



Item no. / Type
Max. Tightening torque
Clamping range D, min.
Clamping range D, max.
This item is a discontinued product!
You can find the successor product here.
Smallest selling unit: 50 piece
50piece
piece
Description
Also suitable for angular steels of 40 mm shaft length; stainless steel clip and bolt, polypropylene pressure trough, halogen-free, colour light grey RAL 7035.
Technical data
Technical data
| For pipe diameter, min. | 32 mm |
|---|---|
| For pipe diameter, max. | 32 mm |
| Impact-resistant | no |
| Halogen-free | yes |
| With plastic trough | yes |
| With metal trough | no |
| Number of cables/pipes | 1 |
| Surface addition | Untreated |
| Material addition | Rustproof steel |
| Max. Tightening torque | 5 Nm |
| Mounting type | Angle profile |
| for 1 cable H | 99 mm |
| for 1 cable L | 31,5 |
| Clamping range D, min. | 28 mm |
| Clamping range D, max. | 34 mm |
| Dimension | 28-34mm |
| Surface | Bright, treated |
| Material | Stainless steel 1.4301 |
| With counter-trough | no |
| Material of trough | Plastic |
| Material quality of trough | Polypropylene |
Dimensions
| Dimension L | 52 mm |
|---|---|
| Dimension A | 23 mm |
| Dimension B | 39 mm |
| Dimension H | 99 mm |
| Dimension t | 2 mm |
| Dimension C | 34 mm |
| Dimension x | 5,5 mm |
| Dimension G (mm) | M8 |
| Dimension E | 11 mm |
Environmental Data
0,4772 kg CO₂e / 1 PieceCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 0,4772 kg CO₂e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (1)
Declarations (3)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Max. Tightening torque
Clamping range D, min.
Clamping range D, max.
Item no.
2056W 22 A2
3
16
22
1185438
2056W 34 A2
5
28
34
1185454
2056W 40 A2
5
34
40
1185462
2056W 46 A2
5
40
46
1185470
2056W 52 A2
5
46
52
1185489
Max. Tightening torque
Clamping range D, min.
Clamping range D, max.
2056W 22 A2
Item no.
1185438
Max. Tightening torque
3
Clamping range D, min.
16
Clamping range D, max.
22
2056W 34 A2
Item no.
1185454
Max. Tightening torque
5
Clamping range D, min.
28
Clamping range D, max.
34
2056W 40 A2
Item no.
1185462
Max. Tightening torque
5
Clamping range D, min.
34
Clamping range D, max.
40
2056W 46 A2
Item no.
1185470
Max. Tightening torque
5
Clamping range D, min.
40
Clamping range D, max.
46
2056W 52 A2
Item no.
1185489
Max. Tightening torque
5
Clamping range D, min.
46
Clamping range D, max.
52
