Clamp clip, single, A4 metal pressure trough
Type 2056U M 64 A4
|Item no. 1158243
|EAN 4012195912347



Item no. / Type
Max. Tightening torque
Clamping range D, min.
Clamping range D, max.
This item is a discontinued product!
You can find the successor product here.
Smallest selling unit: 100 piece
100piece
piece
Description
Suitable for all C profile rails with slot width 18 mm and 22 mm.
Technical data
Technical data
| For pipe diameter, min. | 63 mm |
|---|---|
| For pipe diameter, max. | 63 mm |
| for rail with slot width (with interval), min. | 18 mm |
| for rail with slot width (with interval), max. | 22 mm |
| Impact-resistant | no |
| Halogen-free | no |
| With plastic trough | no |
| With metal trough | yes |
| Number of cables/pipes | 1 |
| Surface addition | Untreated |
| Material addition | Rustproof steel |
| Max. Tightening torque | 5 Nm |
| Mounting type | Profile rail |
| Clamping range D, min. | 58 mm |
| Clamping range D, max. | 64 mm |
| Dimension | 58-64mm |
| Surface | Bright, treated |
| Material | Stainless steel 1.4571 |
| With counter-trough | no |
| Material of trough | Rustproof steel |
| Material quality of trough | Other |
Dimensions
| Dimension L | 30 mm |
|---|---|
| Dimension B | 70 mm |
| Dimension H | 99,5 mm |
| Dimension t | 2,5 mm |
| Dimension C | 40 mm |
| Dimension G (mm) | M8 |
Environmental Data
0,7847 kg CO₂e / 1 PieceCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 0,7847 kg CO₂e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (1)
Declarations (3)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Max. Tightening torque
Clamping range D, min.
Clamping range D, max.
Item no.
2056U M 28 A4
3
22
28
1158219
2056U M 64 A4
5
58
64
1158243
Max. Tightening torque
Clamping range D, min.
Clamping range D, max.
2056U M 28 A4
Item no.
1158219
Max. Tightening torque
3
Clamping range D, min.
22
Clamping range D, max.
28
2056U M 64 A4
Item no.
1158243
Max. Tightening torque
5
Clamping range D, min.
58
Clamping range D, max.
64
