Clamp clip, single, ALU plastic pressure trough
Type 2056U 46 ALU
|Item no. 1184474
|EAN 4012195439394



Item no. / Type
Max. Tightening torque
Clamping range D, min.
Clamping range D, max.
This item is a discontinued product!
You can find the successor product here.
Smallest selling unit: 50 piece
50piece
piece
Description
Suitable for all C profile rails with slot width 18 mm and 22 mm.
Polypropylene pressure trough, halogen-free, colour light grey RAL 7035.
Polypropylene pressure trough, halogen-free, colour light grey RAL 7035.
The clamp clips 2056/U ALU for one cable according to VDE 0298-1 is suitable for individual routing of single-wire cables in rotary current networks, as there is no closed galvanic circuit. However, the lower mechanical resistance of the aluminium clips must be taken into account for short circuits, i.e. keep the distance between the clips as short as possible in a longitudinal direction and ensure sufficient side spacing between the cables.
Technical data
Technical data
| For pipe diameter, min. | 40 mm |
|---|---|
| For pipe diameter, max. | 40 mm |
| for rail with slot width (with interval), min. | 18 mm |
| for rail with slot width (with interval), max. | 22 mm |
| Impact-resistant | no |
| Halogen-free | yes |
| With plastic trough | yes |
| With metal trough | no |
| Number of cables/pipes | 1 |
| Surface addition | Untreated |
| Material addition | Aluminium |
| Max. Tightening torque | 2 Nm |
| Mounting type | Profile rail |
| for 1 cable H | 79 mm |
| for 1 cable L | 37,5 |
| Clamping range D, min. | 40 mm |
| Clamping range D, max. | 46 mm |
| Dimension | 40-46mm |
| Material | Aluminium |
| With counter-trough | no |
| Material of trough | Plastic |
| Material quality of trough | Polypropylene |
Dimensions
| Dimension L | 37,5 mm |
|---|---|
| Dimension A | 20 mm |
| Dimension B | 51 mm |
| Dimension H | 79 mm |
| Dimension t | 2 mm |
| Dimension C | 40 mm |
| Dimension x | 5,5 mm |
| Dimension G (mm) | M8 |
Environmental Data
0,417 kg CO₂e / 1 PieceCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 0,417 kg CO₂e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (1)
Declarations (3)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Max. Tightening torque
Clamping range D, min.
Clamping range D, max.
Item no.
2056U 34 ALU
2
28
34
1184458
2056U 46 ALU
2
40
46
1184474
2056U 58 ALU
2
52
58
1184490
2056U 64 ALU
2
58
64
1184504
Clamping range D, min.
Clamping range D, max.
2056U 34 ALU
Item no.
1184458
Max. Tightening torque
2
Clamping range D, min.
28
Clamping range D, max.
34
2056U 46 ALU
Item no.
1184474
Max. Tightening torque
2
Clamping range D, min.
40
Clamping range D, max.
46
2056U 58 ALU
Item no.
1184490
Max. Tightening torque
2
Clamping range D, min.
52
Clamping range D, max.
58
2056U 64 ALU
Item no.
1184504
Max. Tightening torque
2
Clamping range D, min.
58
Clamping range D, max.
64
