Clamp clip, single, FT plastic pressure trough
Type 2056U 22 FT
|Item no. 1175211
|EAN 4012195072850



Item no. / Type
Max. Tightening torque
Clamping range D, min.
Clamping range D, max.
This item is a discontinued product!
You can find the successor product here.
Smallest selling unit: 100 piece
100piece
piece
Description
U tipi kelepçeler ile hatlar, kablolar veya borular profil raylara tespit edilmektedir. Kelepeçlere profil raylarının uygun yarınklarına geçirilir ve tespit edilecek yapı elemanı U tipi kelepçenin baskı mesnedi tarafından profil raya bastırılır ve bu pozisyonda sabit tutulur.
Technical data
Technical data
| Boru çapı min. | 20 mm |
|---|---|
| Boru çapı maks. | 20 mm |
| for rail with slot width (with interval), min. | 18 mm |
| yarık uzunluğuna sahip raylar için maks. | 22 mm |
| Darbeye dayanıklı | hayır |
| Halojen İçermez | evet |
| With plastic trough | evet |
| With metal trough | hayır |
| Number of cables/pipes | 1 |
| Surface addition | hot galvanised |
| Material addition | Çelik |
| Max. Tightening torque | 3 Nm |
| Mounting type | Profil ray |
| 1 kablo H için | 53 mm |
| 1 kablo L için | 34 |
| 2 kablo H için | 77 mm |
| 2 kablo L için | 47 mm |
| 3 kablo L için | 47 mm |
| 3 kablo H için | 101 mm |
| Clamping range D, min. | 16 mm |
| Clamping range D, max. | 22 mm |
| Boyut | 16-22mm |
| Surface | Hot-dip galvanised |
| Material | Steel |
| With counter-trough | no |
| Material of trough | Plastic |
| Material quality of trough | Polypropylene |
Dimensions
| Dimension L | 34 mm |
|---|---|
| Dimension A | 20 mm |
| Dimension B | 27 mm |
| Dimension H | 53 mm |
| Dimension t | 1,5 mm |
| Dimension C | 34 mm |
| Dimension x | 5 mm |
| Ölçü G (mm) | M6 |
Environmental Data
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 0,0754 kg CO₂e / 1 Adet |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (1)
Declarations (4)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Max. Tightening torque
Clamping range D, min.
Clamping range D, max.
Item no.
2056U 22 FT
3
16
22
1175211
2056U 40 FT
5
34
40
1175408
2056U 52 FT
5
46
52
1175521
2056U 70 FT
5
64
70
1175696
2056U 90 FT
5
82
90
1175904
Max. Tightening torque
Clamping range D, min.
Clamping range D, max.
2056U 22 FT
Item no.
1175211
Max. Tightening torque
3
Clamping range D, min.
16
Clamping range D, max.
22
2056U 40 FT
Item no.
1175408
Max. Tightening torque
5
Clamping range D, min.
34
Clamping range D, max.
40
2056U 52 FT
Item no.
1175521
Max. Tightening torque
5
Clamping range D, min.
46
Clamping range D, max.
52
2056U 70 FT
Item no.
1175696
Max. Tightening torque
5
Clamping range D, min.
64
Clamping range D, max.
70
2056U 90 FT
Item no.
1175904
Max. Tightening torque
5
Clamping range D, min.
82
Clamping range D, max.
90
