Clamp clip, single, plastic pressure trough, ALU
Type 2056 12 ALU
|Item no. 1183206
|EAN 4012195077299



Item no. / Type
Max. Tightening torque
Clamping range D, min.
Clamping range D, max.
This item is a discontinued product!
You can find the successor product here.
Smallest selling unit: 100 piece
100piece
piece
Description
Suitable for all C profile rails with 16‒17 mm slot width;
aluminium ALMg 3 clamp and bolt,
polypropylene pressure trough, halogen-free, colour light grey RAL 7035.
(Metal pressure troughs on request.)
aluminium ALMg 3 clamp and bolt,
polypropylene pressure trough, halogen-free, colour light grey RAL 7035.
(Metal pressure troughs on request.)
The clamp clips 2056/ALU, in the version for one cable according to VDE 0298-1, are suitable for individual routing of single-wire cables in rotary current networks, as there is no closed circuit. However, the lower mechanical resistance of the aluminium clips must be taken into account for short circuits, i.e. keep the distance between the clips as short as possible in a longitudinal direction and ensure sufficient side spacing between the cables.
Technical data
Technical data
| for rail with slot width (with interval), min. | 16 mm |
|---|---|
| for rail with slot width (with interval), max. | 17 mm |
| Impact-resistant | no |
| Halogen-free | yes |
| With plastic trough | yes |
| With metal trough | no |
| Number of cables/pipes | 1 |
| Surface addition | Untreated |
| Material addition | Aluminium |
| Max. Tightening torque | 2 Nm |
| Mounting type | Profile rail |
| Clamping range D, min. | 8 mm |
| Clamping range D, max. | 12 mm |
| Dimension | 8-12mm |
| Material | Aluminium |
| With counter-trough | no |
| Material of trough | Plastic |
| Material quality of trough | Polypropylene |
Dimensions
| Dimension L | 34 mm |
|---|---|
| Dimension A | 23 mm |
| Dimension B | 16 mm |
| Dimension H | 40 mm |
| Dimension t | 1,5 mm |
| Dimension C | 34 mm |
| Dimension x | 5 mm |
| Dimension G (mm) | M6 |
Environmental Data
0,1628 kg CO₂e / 1 PieceCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 0,1628 kg CO₂e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (1)
Declarations (3)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Max. Tightening torque
Clamping range D, min.
Clamping range D, max.
Item no.
2056 12 ALU
2
8
12
1183206
2056 22 ALU
2
16
22
1183222
2056 28 ALU
2
22
28
1183230
2056 40 ALU
2
34
40
1183257
Clamping range D, min.
Clamping range D, max.
2056 12 ALU
Item no.
1183206
Max. Tightening torque
2
Clamping range D, min.
8
Clamping range D, max.
12
2056 22 ALU
Item no.
1183222
Max. Tightening torque
2
Clamping range D, min.
16
Clamping range D, max.
22
2056 28 ALU
Item no.
1183230
Max. Tightening torque
2
Clamping range D, min.
22
Clamping range D, max.
28
2056 40 ALU
Item no.
1183257
Max. Tightening torque
2
Clamping range D, min.
34
Clamping range D, max.
40
