Clamp spring for stranded cables
Type KFL G
|Item no. 6049273
|EAN 4012196702725



Item no. / Type
6049273 / KFL G
Smallest selling unit: 50 piece
50piece
piece
Description
Functional equipotential bonding of the cable support system can be created with the clamp spring.
The clamp spring is clamped onto the edge of the cable tray and then the conductor cable is clamped into the intended support of the clamp spring.
The clamp spring can accept conductor cables of between 10 and 35 mm² and should be mounted every 1,500 mm.
The clamp spring is clamped onto the edge of the cable tray and then the conductor cable is clamped into the intended support of the clamp spring.
The clamp spring can accept conductor cables of between 10 and 35 mm² and should be mounted every 1,500 mm.
Technical data
Dimensions
| Length | 40 mm |
|---|---|
| Width | 16 mm |
| Height | 40 mm |
Technical data
| Material thickness | 0,8 mm |
|---|---|
| Suitable for | Round conductor |
| Kesit | 35 mm² |
| Boyut | 10-35mm² |
| Surface | Electrogalvanized |
| Material | Steel |
| Colour | zinc |
| Type of accessory | Miscellaneous |
| Accessories | yes |
| Spare part | no |
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (3)
Instructions and Aid (3)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Item no.
KFL G
6049273
KFL G
Item no.
6049273


