Coaxial protection device for F connection: female/female
Type DS-F W/W
|Item no. 5093272
|EAN 4012195022619



Item no. / Type
Maximum continuous voltage AC
Maximum continuous voltage DC
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Coaxial data cable protective devices
• Basic protection
• High level of pulse load capacity D1: 2 kA (10/350)
• Simple mounting (adapter connector), m = connector w = socket
• Various connector combinations
• With F connector
• Optimal transmission behaviour
• OBO Quick clip M25 for easy installation included
Application: Protection of TV and SAT systems, multi-switches, receivers as well as DVB-T(2)
• Basic protection
• High level of pulse load capacity D1: 2 kA (10/350)
• Simple mounting (adapter connector), m = connector w = socket
• Various connector combinations
• With F connector
• Optimal transmission behaviour
• OBO Quick clip M25 for easy installation included
Application: Protection of TV and SAT systems, multi-switches, receivers as well as DVB-T(2)
Technical data
Technical data
| Kutup sayısı | 1 |
|---|---|
| Geri dönüş kaybı | ≥14 dB |
| Dalga direnci | 75 Ω |
| Telekomünikasyon kontağı | no |
| Cihazda sinyalizasyon | None |
| Plug-in system | F |
| Koruma seviyesi damar/damar | <800 V |
| Koruma seviyesi damar/toprak | <800 V |
| Koruma sınıfı | IP40 |
| Test standardı | IEC 61643-21 |
| Capacity (wire-wire) | <10 pF |
| Capacity (wire-earth) | <20 pF |
| Explosion-tested version | no |
| Insulation resistance | >1 GΩ |
| Shielding connection available | yes |
| Screening | Direct |
| Impulse durability wire-wire | C2: 10 kV / 5 kA (8/20µs) |
| Impulse durability wire-earth | C2: 10 kV / 5 kA (8/20µs) |
| Total discharge current (10/350) | D1: 2 kA |
| Total discharge current (8/20) | 10 kA |
| Nominal load current DC | 5 A |
| Nominal load current AC | 3,5 A |
| Arrestor monitoring | no |
| Maximum continuous voltage AC | 130 V |
| Maximum continuous voltage DC | 185 V |
| Cut-off frequency | 3400 MHz |
| SPD to IEC 61643-21 | Class I+II / D1+C2 |
| Kategorie | Type 1+2 / D1+C2 |
| Protection level | <800 V |
| Lightning protection zone LPZ | 0→2 |
| İmpuls akımı | 1 kA |
| Ekleme kaybı (Insertion loss) | ≤0,9 dB |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı min. | -40 °C |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı maks. | 80 °C |
| Boyut | 130V |
Environmental Data
| Packaging without plastic | yes |
|---|
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 0,1413 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (3)
Instructions and Aid (4)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Kutup sayısı
Plug-in system
Maximum continuous voltage AC
Maximum continuous voltage DC
Item no.
DS-F W/W
1
F
130
185
5093272
DS-F M/W
1
F
130
185
5093275
DS-F W/W
Item no.
5093272
Kutup sayısı
1
Plug-in system
F
Maximum continuous voltage AC
130
Maximum continuous voltage DC
185
DS-F M/W
Item no.
5093275
Kutup sayısı
1
Plug-in system
F
Maximum continuous voltage AC
130
Maximum continuous voltage DC
185


