Coaxial protection devices for S-UHF connection: male/female
Type S-UHF M/W
|Item no. 5093023
|EAN 4012195390732



Item no. / Type
5093023 / S-UHF M/W
Kutup sayısı
1
Plug-in system
UHF
Maximum continuous voltage AC
130 V
Maximum continuous voltage DC
185 V
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Coaxial data cable protection devices
• Basic protection
• High pulsed current carrying capacity 2 x 2.5 kA (10/350 µs)
• Simple installation (adapter plug), m = male/f = female connector
• Various plug combinations
• With UHF connector
• Optimised transmission behaviour
• Including OBO M25 Quick clip for simple installation
• Basic protection
• High pulsed current carrying capacity 2 x 2.5 kA (10/350 µs)
• Simple installation (adapter plug), m = male/f = female connector
• Various plug combinations
• With UHF connector
• Optimised transmission behaviour
• Including OBO M25 Quick clip for simple installation
Technical data
Technical data
| Kutup sayısı | 1 |
|---|---|
| Geri dönüş kaybı | ≥14 dB |
| Dalga direnci | 50 Ω |
| Telekomünikasyon kontağı | no |
| Cihazda sinyalizasyon | None |
| Plug-in system | UHF |
| Koruma seviyesi damar/damar | <800 V |
| Koruma seviyesi damar/toprak | <800 V |
| Koruma sınıfı | IP40 |
| Test standardı | IEC 61643-21 |
| Capacity (wire-wire) | <10 pF |
| Capacity (wire-earth) | <20 pF |
| Explosion-tested version | no |
| Insulation resistance | >1 GΩ |
| Shielding connection available | yes |
| Screening | Direct |
| Impulse durability wire-wire | C2: 10 kV / 5 kA (8/20µs) |
| Impulse durability wire-earth | C2: 10 kV / 5 kA (8/20µs) |
| Total discharge current (10/350) | 5 kA |
| Total discharge current (8/20) | 10 kA |
| Nominal load current DC | 10 A |
| Nominal load current AC | 7 A |
| Arrestor monitoring | no |
| Maximum continuous voltage AC | 130 V |
| Maximum continuous voltage DC | 185 V |
| Cut-off frequency | 1300 MHz |
| SPD to IEC 61643-21 | Class I+II / D1+C2 |
| Kategorie | Type 1+2 / D1+C2 |
| Protection level | <800 V |
| Lightning protection zone LPZ | 0→2 |
| İmpuls akımı | 2,5 kA |
| Ekleme kaybı (Insertion loss) | ≤0,2 dB |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı min. | -40 °C |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı maks. | 80 °C |
| Boyut | 130V |
Environmental Data
| Packaging without plastic | yes |
|---|
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 0,0187 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (3)
Instructions and Aid (3)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Kutup sayısı
Plug-in system
Maximum continuous voltage AC
Maximum continuous voltage DC
Item no.
S-UHF M/W
1
UHF
130
185
5093023
S-UHF M/W
Item no.
5093023
Kutup sayısı
1
Plug-in system
UHF
Maximum continuous voltage AC
130
Maximum continuous voltage DC
185


