Collision guard for industrial pole
Type ISS160160AS HRO
|Item no. 6290423
|EAN 4012196191512



Item no. / Type
6290423 / ISS160160AS HRO
Length
250 mm
Width
166 mm
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Collision guard as mechanical protection of the ISS industrial pole in the bottom area. The scope of delivery comprises of two U-shaped protection profiles made from 3 mm sheet steel and eight fastening screws with slot nuts to install on the pole profile.
Technical data
Dimensions
| Length | 250 mm |
|---|---|
| Width | 166 mm |
| Height | 33 mm |
Technical data
| Halojen İçermez | yes |
|---|---|
| Koruma sınıfı | IP30 |
| Protection rating IK code | IK10 |
| Type of accessory | Arrival protection |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı min. | -25 °C |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı maks. | 60 °C |
| Boyut | 250x166x33 |
| Material | Steel |
| Colour | Bright red orange; RAL 2008 |
Environmental Data
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 7,6928 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (2)
Certificates (1)
Instructions and Aid (3)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Item no.
ISS160160AS HRO
250
166
6290423
ISS160160AS HRO
Item no.
6290423
Length
250
Width
166

