Combination arrester, 1-pole
Type MCD 50-B
|Item no. 5096849
|EAN 4012195541158



Item no. / Type
5096849 / MCD 50-B
Koruma sınıfı
IP20
Maximum continuous voltage AC
255 V
Pole version
1
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Combination arrester, type 1+2, for use in TN and TT networks
• Lightning protection equipotential bonding to VDE 0185-305 (IEC 62305)
• Lightning current arresting capacity to 50 kA (10/350) per pole and up to 150 kA (10/350) in total
• Protection level < 1.7 kV allows device protection
• Short-circuit resistance 10 kA, arrester backup fuse to 500 A gL/gG
• Encapsulated, non-extinguishing spark gaps
Application: Industrial systems and buildings with external lightning protection of the highest class I to IV.
• Lightning protection equipotential bonding to VDE 0185-305 (IEC 62305)
• Lightning current arresting capacity to 50 kA (10/350) per pole and up to 150 kA (10/350) in total
• Protection level < 1.7 kV allows device protection
• Short-circuit resistance 10 kA, arrester backup fuse to 500 A gL/gG
• Encapsulated, non-extinguishing spark gaps
Application: Industrial systems and buildings with external lightning protection of the highest class I to IV.
Technical data
Dimensions
| Length | 100 mm |
|---|---|
| Width | 35 mm |
| Height | 69 mm |
Technical data
| Kutup sayısı | 1 |
|---|---|
| Ağ formu | TN |
| Söndürmeli | no |
| Cihazda sinyalizasyon | None |
| Koruma sınıfı | IP20 |
| Anma deşarj akımı (8/20) (L-N) | 50 kA |
| Lightning surge current (10/350) | 50 kA |
| Test class, type 1 | yes |
| Remote signalling | no |
| Test class, type 2 | yes |
| Nominal voltage AC (50/60 Hz) | 230 V |
| Lightning surge current (10/350 μs) | 50 kA |
| Koruma seviyesi [L-N] | ≤1,7 |
| Maximum continuous voltage AC | 255 V |
| Nominal discharge current (8/20 µs) | 50 kA |
| Pole version | 1 |
| Installation type | DIN rail 35 mm |
| Max. mains-side overcurrent protection | 500 |
| Short-circuit resistance for max. mains-side overcurrent protection | 10 kA |
| Approvals | VDE |
| Version for | 1-pole complete; 255 V |
| DC network form | no |
| IT network form | no |
| TN network form | yes |
| TN-C network form | yes |
| TN-C-S network form | yes |
| TN-S network form | yes |
| TT network form | yes |
| Other network form | no |
| OBO_Nominal load current (input/output terminal) | 125 A |
| Operating temperature, min. | -40 °C |
| Operating temperature, max. | 85 °C |
| SPD to IEC 61643-1 | Class I+II |
| EN 61643-11 standardına göre talep sınıfı | Type 1+2 |
| Lightning protection zone LPZ | 0→2 |
| Short-circuit resistance | 10 kA |
| Devreye girme süresi | <100 ns |
| Maximum back-up fuse | 500 A |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı min. | -40 °C |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı maks. | 85 °C |
| Boyut | 255V |
| Humidity, max. | 95 % |
| Humidity, min. | 5 % |
Connectivity options
| Arrester surge current (8/20 µs) [total] | 50 kA |
|---|---|
| Conductor cross-section, rigid (single-wire/multiwire), min. | 10 mm² |
| Conductor cross-section, rigid (single-wire/multiwire), max. | 50 mm² |
Environmental Data
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|---|
| Packaging without plastic | yes |
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 2,0091 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (3)
Certificates (1)
Instructions and Aid (3)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Koruma sınıfı
Maximum continuous voltage AC
Pole version
Item no.
MCD 50-B
IP20
255
1
5096849
MCD 50-B
Item no.
5096849
Koruma sınıfı
IP20
Maximum continuous voltage AC
255
Pole version
1


